„Wspominamy dziś dramat narodu żydowskiego i polskiego”. Premier Morawiecki o powstaniu w getcie warszawskim

- Tragicznym rozdziałem naszego dziedzictwa jest nasz wspólny los podczas wojny, którego wymownym symbolem jest Pomnik Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w Warszawie i mauzoleum. Dzisiejsze uroczystości niosą ze sobą ważne przesłanie - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości odbywającej się przy Pomniku Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w Warszawie, w przededniu 80. rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim.

Żydowska ludność cywilna schwytana podczas tłumienia powstania
Autorstwa Nieznany (Franz Konrad przyznał się do wykonania wielu fotografii, jednak najprawdopodobniej część zrobili fotografowie Propaganda Kompanie nr 689.[1][2]) - en:Image:Warsaw-Ghetto-Josef-Bloesche-HRedit.jpg uploaded by United States Hol

We wtorek upamiętniono polskie i żydowskie ofiary II wojny światowej. Uroczystości na terenie dawnego klubu sportowego Skra będącego miejscem kaźni ponad siedmiu tysięcy Żydów i Polaków zamordowanych przez Niemców w latach 1940-43 odbyły się pod Pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków przy ul. Gibalskiego - po modlitwie i Apelu Pamięci złożono kwiaty.

"Gromadzimy się w przededniu 80. rocznicy powstania w getcie, aby oddać wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej, którzy chwycili za broń i powiedzieli stanowcze 'nie!' niemieckiej polityce eksterminacyjnej. Oddajemy dziś hołd tym Polakom, którzy im wtedy pomagali. Jesteśmy przy pomniku przy ul. Gibalskiego w Warszawie. Już od lat w przededniu rocznicy wybuchu powstania w getcie oddajemy hołd Polakom i Żydom walczącym o wolność. Złożymy też wiązanki kwiatów na dwóch symbolicznych macewach, które upamiętniają żołnierzy Żydowskiej Organizacji BOjowej i Żydowskiego Związku Wojskowego - tych, którzy przed wojną byli żołnierzami i oficerami WP"

–  powiedział Polskiej Agencji Prasowej szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez Wojciecha Łygasia z Fundacji Rodziny Nissenbaumów, napisał, że "przy pomniku wspólnego męczeństwa Żydów i Polaków wzniesionym w miejscu zbiorowej mogiły niemieckich egzekucji z lat 1940-43 jednoczymy się we wspólnocie pamięci i oddajemy hołd tysiącom pomordowanych. Wspominamy dziś dramat narodu żydowskiego i polskiego".

"Szukamy słów, które mogą wyrazić ból tragedii drugiej wojny światowej. Tragicznym rozdziałem naszego dziedzictwa jest nasz wspólny los podczas wojny, którego wymownym symbolem jest Pomnik Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w Warszawie i mauzoleum. Dzisiejsze uroczystości niosą ze sobą ważne przesłanie. Jest nim moralny nakaz zachowania pamięci, ale także przypominania źródeł II wojny światowej. To świat po wszystkie czasy musi pamiętać o zbrodniach tej wojny i wyciągać z niej wnioski. Wraz z Państwem nisko pochylam głowę i oddaję hołd pomordowanym"

– wskazał Morawiecki.

"Znajdujemy się w miejscu, w którym w jednej, wspólnej mogile leżą nie tylko Żydzi, ale także Polacy-chrześcijanie. W normalnych okolicznościach należałoby wyciągnąć z naukę z tej historii, ale historia niestety się powtarza. Nie możemy przestać być czujni"

- powiedział prezes Fundacji Rodziny Nissenbaumów, mieszkający na stałe w Niemczech, Gideon Nissenbaum. Podziękował władzom Ministerstwa Obrony Narodowej za objęcie uroczystości patronatem i udział asysty wojskowej w uroczystościach.

"Są z nami studenci wyższych szkół wojskowych. Ta uroczystość jest dla nich swego rodzaju nauką. Ważne, abyśmy się uczyli, że należy bronić swojego kraju" - dodał.

W czasie uroczystości duchowni katoliccy i żydowscy modlili się w intencji wszystkich zamordowanych spoczywających przy ul Gibalskiego.

Po uroczystościach przy ul. Gibalskiego szef UdSKiOR udał się na Cmentarz Żydowski przy ul Okopowej, gdzie na grobie Stefana Władysława, symbolicznym grobie Pawła Frenkla i innych żołnierzy Żydowskiego Związku Wojskowego złożył kwiaty w hołdzie bohaterom powstańczego zrywu, którzy w kwietniu 1943 roku podjęli nierówną walkę z okupantem niemieckim.

Pomnik Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w Warszawie znajduje się na terenie zarządzanym przez Fundację Rodziny Nissenbaumów i przylega od strony południowej do Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej. W latach 1929-39 w tym miejscu znajdowało się boisko należące do Sportowego Klubu Robotniczo-Akademickiego Skra. Po zajęciu Warszawy przez Niemców wydano zakaz uprawiania sportu. Gdy Niemcy utworzyli getto, stadion stał się miejscem masowej eksterminacji Żydów i Polaków. W latach 1940-43 na terenie stadionu Niemcy rozstrzelali i pogrzebali ponad siedem tysięcy osób. Grzebano tutaj również ciała ofiar egzekucji przeprowadzanych w innych miejscach na terenie getta m.in. 140 Polaków i Żydów rozstrzelanych 27 marca 1943 r. przez Niemców na Pawiaku w odwecie za akcję odbicia więźniów pod Arsenałem. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#powstanie w getcie warszawskim #Mateusz Morawiecki

mm
Wczytuję ocenę...
Komentarze (35)
hiero 18.04.2023 16:47
....mam do oddania francuski karabin z drugiej wojny światowej, nie używany raz tylko rzucony o ziemie
Anonim 18.04.2023 16:03
Przecież towarzysze Tuska i on sam twierdzi ,że Polska sama jest sobie winna , mogli oddać Gdańsk ?? i poddać się jak Francja , nie byłoby strat , jako szwabski bękart dobrze jest poinformowany przez swojego dziadka i całą szwabską rodzinę z Kaszub
Anonim 18.04.2023 16:00
Za te potworne zbrodnie wojenne niemiecka rasa panów powinna być zgnojona i zrownana z ziemią.
Spokojna Baśka 18.04.2023 15:55
Kto to jest naród żydowski ? Coś mi się wydaje ze chodzi o naród polski wyznania chrześcijańskiego i żydowskiego ale nikt nie powinien pomijać innych wyznań i ateistów bowszyscy byli ofiarami niemieckich bandytów . Żydzi to nie jest narodowość . Każdy może być żydem jeśli tylko zechce podobnie jak każdy może być chrześcijaninem jeśli zechce .
Anonim 18.04.2023 16:30
W przedwojennej Polsce używano określenie: Polacy wyznania mojżeszowego.Chodziło o potomków Żydów,których przodkowie osiedlili się w Polsce przed stuleciami i którzy pozostali przy swojej religii.Wybuch czerwonej rewolucji wywołał napływ nowej fali ludności żydowskiej.Każdy,kto ma polskie obywatelstwo,musi uznać polskie prawo.Nie mogą tu tworzyć enklawy i budować państwo w państwie.Żadne państwo nie może pozwalać na taki stan rzeczy.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo