Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

PILNE: Żurek złożył wniosek o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze. Chce jego aresztowania

"Prokuratura Generalny, Waldemar Żurek złożył do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni wniosek o uchylenie immunitetu posłowi na sejm RP, Zbigniewowi Ziobro. Wniosek ten dotyczy również wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowane pana posła" - przekazała podczas konferencji prasowej rzeczniczka Prokuratora Generalnego, prok. Anna Adamiak.

Autor: Anna Zyzek

Na stronie internetowej Prokuratury Krajowej opublikowano w tej sprawie komunikat. 

Żurek chce aresztowania Ziobry

Prokurator Generalny Waldemar Żurek przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniewa Ziobro do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie, w związku z dostatecznie uzasadnionym podejrzeniem popełnienia 26 przestępstw. Podstawą skierowania wniosku o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobro są ustalenia dokonane w postępowaniu Zespołu Śledczego Nr 2 Prokuratury Krajowej o sygn. akt 1001-22.Ds.1.2025 prowadzonym w sprawie nieprawidłowości w rozdysponowaniu, wydatkowaniu i rozliczaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości, tj. o czyn z art. 231 § 1 i 2 kk.

– czytamy.

Dalej, prokuratura Żurka informuje, że "opisane we wniosku przestępstwa mają polegać na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez Zbigniewa Ziobro, jako funkcjonariusza publicznego, w związku z pełnionymi przez niego funkcjami Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego".

Zachowania te poseł miał podejmować w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez inne osoby oraz korzyści osobistej i politycznej, wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi osobami, a w tym z Dariuszem M., Marcinem R. i Michałem oraz innymi nieustalonymi osobami, w zorganizowanej grupie przestępczej, którą założył i kierował, czym przywłaszczył lub usiłował przywłaszczyć powierzone mu mienie ruchome w postaci pieniędzy stanowiących środki Funduszu Sprawiedliwości, działając na szkodę interesu publicznego, wyrządzając szkodę w mieniu Skarbu Państwa i na szkodę interesu prywatnego, poprzez ograniczenie dostępności środków pochodzących z Funduszu podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie przepisów prawa.

– brzmi dalsza część komunikatu.

Cała treść komunikatu PK w linku obok -> TUTAJ

Autor: Anna Zyzek

Źródło: niezalezna.pl