Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

W tym roku nie będzie wypłat środków z Funduszu Medycznego na onkologię! A pacjenci czekają...

Ponad rok temu ogłoszone zostały wyniki konkursu, w ramach którego 4,2 mld złotych ma trafić do ośrodków onkologicznych. Z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia dla portalu Niezalezna.pl wynika, że dotąd nie podpisano żadnej umowy, a wypłaty środków mają nastąpić dopiero w przyszłym roku. - Te pieniądze czekają, one są zabezpieczone, nie trzeba ich szukać - mówi w rozmowie z nami poseł Katarzyna Sójka, była minister zdrowia.

Lekarz
Lekarz
Darko Stojanovic - pixabay.com

Co z pieniędzmi dla ośrodków onkologicznych?

W październiku zeszłego roku ówczesna minister zdrowia ogłosiła wyniki konkursu, w ramach którego 4,2 mld złotych ma trafić bezpośrednio do ośrodków onkologicznych w całej Polsce. Środki ma otrzymać 19 podmiotów, które dzięki temu będą mogły m.in. rozwinąć swoją infrastrukturę i dokonać modernizacji na dużą skalę.

Portal Niezalezna.pl zapytał resort zdrowia, na jakim etapie jest realizacja. 

Biuro komunikacji MZ informuje, że 6 października 2023 r. wnioskodawcy zostali wezwani do złożenia programów inwestycyjnych. Kolejnym etapem było uzgodnienie przesłanych programów inwestycyjnych z podmiotami leczniczymi, polegające na przygotowaniu spójnej dokumentacji. 

„Proces uzgadniania wymagał kilku iteracji, w związku z różnicami pomiędzy otrzymanymi programami inwestycyjnymi, a złożonymi wcześniej propozycjami projektów strategicznych. Zakres nieścisłości oraz czas wymagany na analizę dokumentacji przez MZ wpłynął na czas trwania procesu przygotowania programów inwestycyjnych do ustanowienia ich w drodze uchwały Rady Ministrów”

– czytamy w odpowiedzi resortu. 

„Wnioski o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały przekazane 14 czerwca 2024 r. Do uzgodnień międzyresortowych zostały przekazane projekty uchwał w celu ustanowienia programów inwestycyjnych przez Radę Ministrów. Resorty zgłosiły uwagi do programów inwestycyjnych, m.in. w zakresie spójności z posiadanymi przez wnioskodawców opiniami o celowości inwestycji”

– informuje MZ. 

Obecnie trwają prace związane z ponowną weryfikacją i uzgadnianiem z wnioskodawcami parametrów inwestycji np. dotyczących powierzchni lub wartości inwestycji. 

„Ponowne przekazanie programów inwestycyjnych do uzgodnień resortowych planowane jest na przełomie października i listopada br. Na dziś nie została podpisana żadna umowa na dofinansowanie programów inwestycyjnych w ramach konkursu onkologicznego. Dopiero po przyjęciu programów w drodze uchwały przez Radę Ministrów i po uzgodnieniach umów z Prokuratorią Generalną Rzeczpospolitej Polskiej będzie mogło to nastąpić. Podpisanie umów planowane jest na przełomie roku 2024/2025”
– czytamy.

MZ podkreśla, że wypłaty części dotacji mogą nastąpić dopiero po podpisaniu umów o dofinansowanie oraz po złożeniu kompletnego wniosku o wypłatę części dotacji. 

„Podpisanie umów przewiduje się na koniec 2024 r., zgodnie z prognozowanymi przez wnioskodawców harmonogramami płatności, wypłaty środków mogą nastąpić dopiero w 2025 r. Budżet na realizację programów inwestycyjnych został zaplanowany na około 900 mln zł na 2025 r. oraz w odpowiedniej wysokości na kolejne lata”

– informuje resort zdrowia. 

Pacjenci czekają!

Katarzyna Sójka podkreśla w rozmowie z Niezalezna.pl, że oczywiście muszą zostać spełnione określone procedury.

– To ciekawe, że kolejne resorty muszą zgłaszać swoje uwagi. Mimo wszystko to trwa zbyt długo. Rok to długi czas. Mam nadzieję, że zadeklarowane terminy zostaną dotrzymane. Te pieniądze czekają, one są zabezpieczone, nie trzeba ich szukać

– podkreśla.

Była minister zdrowia ocenia, że ta sprawa powinna być traktowana priorytetowo. Przypomina, że w departamencie oceny inwestycji wymieniono część osób, które w poprzednich latach zajmowały się konkursami i miały w tym doświadczenie. – Teraz obecna ekipa potrzebuje więcej czasu, żeby zająć się tym wszystkim – mówi poseł Sójka. Podkreśla, że obecny rząd potrzebował roku na zajęcie się tylko dokumentacją potrzebną do podpisania umów.

– Powstanie inwestycji to perspektywa kolejnych lat. Ośrodki onkologiczne dostały ogromną szansę zrealizowania wielkich inwestycji i stworzenia kompleksowej opieki. Na to czekają pacjenci

– zwraca uwagę Katarzyna Sójka.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Fundusz Medyczny #onkologia

Hubert Kowalski