Z OSTATNIEJ CHWILI
Raków Częstochowa wygrał na wyjeździe ze Sturmem Graz 1:0 w meczu piłkarskiej Ligi Europy • • •

UE chce wprowadzić nowe podatki. Ale jest skuteczna „szczepionka na butę i arogancję Komisji Europejskiej”

W minioną środę zostały zaproponowane przez Unię Europejską trzy nowe podatki - i uwaga, mamy powtórne prawo weta wobec budżetu, z którego nie skorzystaliśmy w lipcu i grudniu minionego roku – powiedział dziś w #Jedziemy Michała Rachonia Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany PiS. – Mamy tym razem prawo weta w przypadku tych trzech podatków i gdybyśmy je zastosowali – my czy inni, wtedy ta cała misterna konstrukcja ustrojowo-finansowa musiałaby upaść, niezależnie od tego, że mamy prawo weta w kluczowych rozstrzygnięciach legislacyjnych pakietu fitfor55, czyli pakietu klimatycznego Timmermansa – dodał.

Jacek Saryusz-Wolski
TVP Info/print screen, #Jedziemy

Unia Europejska planuje wprowadzić nowe podatki. Europoseł PiS podkreślił, że pobieranie podatków jest wyłączną domeną suwerena, a UE marzy o tym, aby nie musieć prosić i być zależną od wpłat ze strony krajów członkowskich, tylko mieć własne źródła dochodów budżetowych, bo to by wzmocniło ich pozycję, a osłabiło pozycję krajów członkowskich.

Unia Europejska chciałaby mieć zasoby własne i uniezależnić się od krajów członkowskich.

"Teraz pod pretekstem konieczności spłaty Funduszu Odbudowy, bo jeśli nie to by trzeba było tą spłatę dokonywać via nasze składki, ale również jeśli chodzi o budżet w całości i próbuje tutaj dokonać pewnego wyłomu. W tej chwili jeden podatek jest takim wyłomem – jest to podatek od plastiku. Jest absolutnie żelazną zasadą w Unii, że wszystkie sprawy podatkowe muszą być rozstrzygane w drodze głosowania jednomyślnego, czyli jest prawo weta" – mówił polityk.

Podał, że są w tej chwili trzy propozycje podatków na stole. Podatek od obrotu prawami emisji CO2 i z tego UE mogła by przejąć część. Dotąd te przychody zostają w krajach członkowskich. Byłoby to około 12 mld. Podatek od CBAM, czyli podatek od podatku granicznego węglowego, który cliłby wszystkie towary na wejściu do Unii Europejskiej z punktu widzenia będącego w tych towarach śladu węglowego – to jest około 2 mld euro, oraz dodatkowy podatek dotyczący korporacji międzynarodowych – wymieniał Jacek Saryusz-Wolski. „Generalnie biorąc 15-16 mld euro” – podsumował.

Trzeba pamiętać, że jest to pierwotnie i oryginalnie domena i wyłączna prerogatywa państw członkowskich. Po drugie, jeśli te podatki będzie pobierała Unia, to nie będą pobierały państwa, czyli jest to tylko złudzenie, że to się nie dzieje kosztem państw członkowskich, ponieważ to zawęża tzw. podstawę podatkową państw członkowskich. Te trzy podatki zostały w minioną środę zaproponowane i uwaga, mamy powtórne prawo weta wobec budżetu, z którego nie skorzystaliśmy w lipcu i grudniu minionego roku. Mamy tym razem prawo weta w przypadku tych trzech podatków i gdybyśmy je zastosowali – my czy inni, wtedy ta cała misterna konstrukcja ustrojowo-finansowa musiałaby upaść, niezależnie od tego, że mamy prawo weta w kluczowych rozstrzygnięciach legislacyjnych pakietu Fit for55, czyli pakietu klimatycznego Timmermansa

– zaznaczył Saryusz-Wolski.

Redaktor pytał jakie konsekwencje miałoby zawetowanie przez Polskę czy inne kraje nowych propozycji podatkowych Unii Europejskiej.

Pierwszy skutek byłby taki, że bardzo by się na nas zezłościli jeżeli byśmy nie wykazali zimnej krwi i stalowych nerwów, no o wtedy by stworzyli taką presję, żebyśmy jednak się ugięli, ale jeśli nie, to jest w 100 proc. skuteczna szczepionka na butę i arogancję Komisji Europejskiej, bo tutaj nie mają możliwości manewru, tutaj sprawy są tak oczywiste, że musi być zgoda wszystkich

– powiedział.

Blef brukselski

Dodał, że kolejnym blefem brukselskim jest to, że na pakiet Fit for 55 de facto wszystkie państwa się już zgodziły, bo zaakceptowały ambitne plany i cele unijne.

To była decyzja polityczna na poziomie Rady Europejskiej, która jak sama Komisja waląc nas pałką po głowie twierdzi, że konkluzje z grudnia to jest umowa dżentelmeńska, polityczna, które nie wiążą, bo gdyby wiązały to by nie mogli wstrzymać funduszy, bo wstrzymywanie funduszy idzie dużo, dużo dalej  niż konkluzje z grudnia, które mówiły o tym, że to ma być ochrona budżetu, a nie ochrona tzw. praworządności. Także to nie jest tak, jak druga strona twierdzi

– podał europoseł.

Dodał, że w kardynalnym akcie Fit for 55 sama Komisja w dokumentach wpisała jako w podstawę prawną i uznała, że jest to narzędzie natury fiskalnej i musi być jednomyślność – mówił Jacek Saryusz-Wolski.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Komentarze (159)
Polak 30.12.2021 09:37
Nigdy żaden podatek od wymyślonych przez eko terrorystów niemiecko rosyjskich nie zostanie przez żadnego Polaka zapłacony a wogóle nie ma mowy o wpłacaniu jednego choćby grosza do euro bolszewii . Mocno powinniśmy się zastanowić ja i jak najszybciej wyjść z tego mafijnego bagna zwanego unią
Anonim 28.12.2021 15:11
Sami upoje UE opanowali i sobie na wódkę podatek wprowadzają, to będzie wielkie chlanie i Paryżu zwiedzanie! Tak kołchoz UE prawo dyktuje!
AnonimByłem przeciwny....! 28.12.2021 14:49
Panie Ziobro ..proszę aby Pan jechał razem z Morawieckim na posiedzenie "euro-chlewu", bo znów będą nowe problemy dla naszego kraju. "Miękiszony" w polityce nic nie znaczą i nikt się z nimi nie liczy. W panu nadzieja, że Polska ocaleje. Niech żyje Wielka Polska.
Anonim 28.12.2021 17:37
Ale niech zabierze ze sobą nasze głowice atomowe bo inaczej mogą tam popękać ze śmiechu jak Ziobro sie nadmie. Wetować tak ale rozsądnie.
Byłem przeciwny....! 28.12.2021 14:38
Tak uległego poddaństwa w stosunku do euro-kołchozu nie spodziewałem się od naszego Premiera. Najbardziej wytrawnym politykiem, przewidywalnym i bezkompromisowym jest Pan Ziobro i jego wiceministrowie. Oni już rok temu przewiedzieli, co nastąpi teraz. Nie godzę się, aby choć 1 grosz został wypłacony dla zboczonej do szpiku krwi lewacko-ubeckiej unii zwanej euro-chlewem. Mam nadzieję, że ta przestępcza organizacja UE - TSUE jak najszybciej się rozwali. Panie Ziobro, niech Pan pocieszy Prezesa, aby się nie załamał po wczorajszym wyskoku pierwszej osoby. TVN z woli pierwszej osoby jest i będzie w Polsce partią opozycyjną a nie telewizją. Organizacja ta powinna zostać wpisana do KRS jako partia polityczna o nazwie " lewaki i ubeki ", oraz powinna zostać wykreślona przez KRRiT jako telewizja. Panie Ziobro proszę sobie odpuścić w tej kadencji porządki w sądownictwie. Nic Pan nie zrobi, bo pierwsza osoba robi wszystko tak, "aby był jak było". Czy są wieści o Safjanie z TSUE ?.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo