Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Polskie F-16 nie dla Ukrainy. MON: „To rola Amerykanów. My koncentrujemy się na czołgach”

"Nie ma w tej chwili dyskusji nad przekazaniem Ukrainie przez Polskę F-16 ani innych płatowców. Tutaj bez wątpienia kluczowa będzie strona amerykańska. My obecnie koncentrujemy się nad przekazywaniem sprzętu pancernego" - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

http://zoom.mon.gov.pl

Skurkiewicz został w środę w rozmowie z Polsat News zapytany, czy Polska planuje przekazanie Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16. "Polska dokonuje naprawdę wielu donacji, przekazuje przeróżny sprzęt stronie ukraińskiej, ale póki co, nie ma dyskusji o F-16 (...) w ogóle odnośnie przekazywania jakichkolwiek płatowców" - oświadczył.

Wiceminister zaznaczył, że do obsługi tego typu sprzętu żołnierze ukraińscy muszą zostać odpowiednio przeszkoleni, a także m.in. posiadać odpowiednio przygotowane lotniska.

Tutaj bez wątpienia strona amerykańska będzie kluczowa, jeśli chodzi o dyskusje w tym zakresie

 - ocenił. Dodał, że obecnie Polska koncentruje się na przekazywaniu sprzętu pancernego.

Naprawę robimy wiele dla Ukrainy, zależy nam, żeby ta wojna się jak najszybciej zakończyła, i cieszy fakt, że coraz więcej krajów mówi jednym głosem z Polską

 - zadeklarował. Skurkiewicz wyraził nadzieję, że zapewne "w przewidywalnej perspektywie" uda się przekazać Ukrainie 3 brygady pancerne - ok. 300 nowoczesnych czołgów - tyle, na ile potrzebę wskazali Ukraińcy.

Skurkiewicz został też zapytany o medialne doniesienia o fali odejść żołnierzy z polskiej armii. "Każdego roku, na przestrzeni minionych lat, z polskiego wojska odchodzi około 4,5,6 tys. ludzi. To różne przyczyny (...) zdecydowana większość tych osób, to ci, którzy nabierają praw emerytalnych" - zaznaczył wiceszef MON w odpowiedzi.

W tym roku, może dlatego jest zwiększona liczba osób, która chciałaby się pożegnać z Wojskiem Polskim - tak samo z policją czy innymi służbami - że jest przyczyna waloryzacji: jeżeli odchodzą z wojska w lutym, to w marcu, przy wypłacie pierwszego świadczenia od razu będzie waloryzacja na poziomie 14,8 proc., tak jak jest to we wszystkich obszarach ZUS czy resortowych zakładach emerytalnych

 - mówił Skurkiewicz.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#F16 #Ukraina #Polska #MON #Wojciech Skurkiewicz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mt
Wczytuję ocenę...
Wideo