Rządowa strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030 miała powstać na podstawie raportu Komitetu Badań nad Migracjami PAN. Ale między tym co przedstawi rząd, a raportem PAN są duże rozbieżności – dowiedziała się portal Niezalezna.pl.
Strategia, którą przedstawi rząd to nie wszystko. Na jej podstawie planuje przyjąć nową ustawę o cudzoziemcach.
W styczniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji ruszyły prace nad stworzeniem kompleksowej strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030. Harmonogram działań przedstawił wiceminister Maciej Duszczyk.
Strategia migracyjna będzie zawierała kluczowe rozstrzygnięcia z punktu widzenia państwa. Będzie dokumentem syntetycznym i kierunkowym dla działań podejmowanych przez różne instytucje i podmioty realizujące politykę migracyjną
W styczniu został reaktywowany Międzyresortowy Zespół ds. Migracji. Zespół koordynuje prace związane z zarządzaniem procesami migracyjnymi.
Następnie Komitet Badań nad Migracjami PAN opracował - na zlecenie MSWiA - ankietę zawierająca zestaw zagadnień dotyczących migracji oraz polityki migracyjnej. To lista oczekiwań w tym zakresie różnego rodzaju podmiotów: władz lokalnych, organizacji pozarządowych, organizacji pracodawców, związków zawodowych, badaczy itp.
Na podstawie analizy odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie został przygotowany raport zawierający zarówno części wspólne, jak i rozbieżności co do konkretnych obszarów strategii migracyjnej.
Raport Komitetu Badań nad Migracjami PAN trafił właśnie do MSWiA – wynika z informacji Niezależna.pl. Dokument opisuje opinie respondentów – w tym stanowiska administracji lokalnej i centralnej. Nie zawiera stanowiska naukowców.
Według źródeł portalu Niezależna.pl są „duże rozbieżności” między wnioskami raportu , a projektem strategii, którą zamierza przedstawić rząd.
W sobotę premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie nowych rozwiązań w polityce migracyjnej. Poinformował, że opracowana została strategia rządowa o nazwie "Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo", którą zamierza przedstawić na najbliższym posiedzeniu rządu we wtorek. Jak dodał, plan ten zakłada m.in. czasowe zawieszenie prawa do azylu.