Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Tusk ubolewa na losem Nowaka. „Jest przetrzymywany w areszcie po to, żeby go złamać”

Były premier Donald Tusk postanowił się dziś na antenie TVN24 podzielić swoimi wątpliwościami dot. aresztu dla jego partyjnego kolegi Sławomira Nowaka. Według szefa Europejskiej Partii Ludowej, Nowak może być „ofiarą upolitycznionej prokuratury”. Ubolewa też, że b. minister transportu (w jego rządzie) jest przetrzymywany po to, „żeby go złamać i skłonić do zeznań”.

Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- Docierają do mnie sygnały z wielu miejsc (…), że prokuraturę wykorzystuje się w celach politycznych i że jedną z ofiar tej metody wykorzystywania aresztu i prokuratury jest Sławomir Nowak 

– powiedział Tusk. 

Dodał, że „słychać spekulacje i plotki”, że Nowak przetrzymywany jest w areszcie „po to, żeby złamać go i zmusić do składania jakichś politycznych zeznań”. - Chcę wyraźnie podkreślić, że to czyni z niego de facto więźnia politycznego – oznajmił.

– Mówię o tym dlatego, ponieważ mija już dziewięć miesięcy, siedzi w areszcie [Sławomir Nowak]. Nie oceniam merytorycznie działań prokuratury i sądu – nie mam wiedzy – ale wydaje mi się, że zasługuje na sprawiedliwy proces przed niezależnym sądem 

– ocenił Donald Tusk.

Były minister transportu przebywa w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka od lipca ubiegłego roku. Został zatrzymany w Trójmieście przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Materiał zebrany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w tej sprawie jest "porażający" i składa się głównie z materiałów niejawnych, w tym podsłuchów rozmów, a także "bardzo obszernych" i "wyjątkowo szczegółowych" wyjaśnień wieloletniego przyjaciela Nowaka i współpodejrzanego w tym śledztwie, Jacka P.

Nowak podejrzany jest obecnie o popełnienie kilkunastu czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. Nowak odpowie także za korupcję w czasie, gdy pełnił funkcję szefa gabinetu premiera Donalda Tuska.
7 stycznia prokurator rozszerzył Nowakowi zarzuty o przyjmowanie kolejnych łapówek i powoływanie się na wpływy. Zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych dotyczą przestępstw popełnionych w czasie, gdy był on szefem Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy (Ukrawtodor).

 Źródło: niezalezna.pl, tvp.info

 

#Sławomir Nowak #Donald Tusk

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
albicla.com@przemyslawobluski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo