Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Tajemnica śmierci żołnierza AK rozwiązana? Ujawniamy: „Ikar” został zamordowany przez komunistów w Katowicach

Klub "Gazety Polskiej" Będzin II odnalazł szczegóły biografii kolejnego Żołnierza Niezłomnego, który wywodził się z Zagłębia Dąbrowskiego. Bolesław Pronobis ps. "Ikar", żołnierz AK i Narodowych Sił Zbrojnych, bohater wojny obronnej z Niemcami 1939 r., odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Zasługi, został rozstrzelany 17 grudnia 1946 r. w Katowicach, a nie w Krakowie, jak sugerowano wcześniej.

Ppor. Bolesław Pronobis ps. "Ikar", "Irys", "Szczerbiec", "Wolny", to podoficer rezerwy, żołnierz 16 pułku piechoty AK. Po wojnie dowodził oddziałem NSZ "Huragan". Działał w pow. tarnowskim, miechowskim i limanowskim. Był autorem dwóch brawurowych ucieczek z więzienia w Tarnowie i Krakowie. 

Wróćmy jednak do Zagłębia Dąbrowskiego. Bohater przychodzi na świat w 1917 r. w Niwce (wówczas miejscowości powiatu będzińskiego). Kończy szkołę powszechną, a potem przemysłową. W 1938 r. wstępuje do 2 pułku lotniczego w Krakowie. Przenosi się na ścianę wschodnią. Gdy wybuchnie II wojna światowa będzie już pilotem myśliwca. W 1939 r. bierze udział w obronie Lwowa. 

- Śp. Bolesław Pronobis ps. "Ikar" to Żołnierz Wyklęty pochodzący z terenu Zagłębia Dąbrowskiego, żołnierz Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych działający w okolicach Tarnowa, ale zamordowany po wyroku komunistycznego sądu na terenie więzienia karno-śledczego w Katowicach 17 grudnia 1946 r. Dlatego wielu faktów z życia bohatera nie było łatwo ujawnić. Sporo znaleźliśmy w archiwum IPN w Katowicach. To głównie dokumenty Wojskowego Sądu Rejonowego z Krakowa, który sądził w sprawach politycznych

- podkreśla Krzysztof Klebach, przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Będzin II.

Bolesław Pronobis zostaje zatrzymany w Będzinie, 2 listopada 1946 r. Mierzy z pistoletu do funkcjonariusza UB, ale nie oddaje strzału, chociaż w lufie jest nabój. Poddaje się i oddaje broń. Ma przy sobie jeszcze 9 naboi, które zostają przekazane "do użytku służbowego" UB... Zostaje rozstrzelany przez pluton egzekucyjny 17 grudnia 1946 r. w Katowicach. Jego szczątki zostały odnalezione w czasie prac ekshumacyjnych na cmentarzu przy ul. Panewnickiej w Katowicach. (Obok spoczywała Irena Odrzywołek, rozstrzelana wraz z ppor. Pronobisem, działaczka podziemia, która pomogła w ucieczce 64 osób, z więzienia w Krakowie). 

 

 Źródło: Niezalezna.pl

 

#kluby GP #Bolesław Pronobis #Ikar #narodowe siły zbrojne #Armia Krajowa #AK

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Agnieszka Kołodziejczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo