Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Strajk Lufthansy. Odwołano 11 rotacji lotów z i do Warszawy

Ze stołecznego Lotniska Chopina z powodu strajku w niemieckich portach lotniczych we Frankfurcie i Monachium odwołano w środę 7 odlotów i 6 przylotów Lufthansy oraz 4 odloty i tyle samo przylotów PLL LOT - przekazała rzeczniczka lotniska Anna Dermont. Ruch w porcie odbywa się płynnie - zapewniła.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W środę nad ranem rozpoczął się strajk personelu obsługi naziemnej niemieckich linii lotniczych Lufthansa, co spowodowało odwołanie ponad 1000 lotów i zwiększyło utrudnienia w transporcie lotniczym w szczycie sezonu urlopowego. Lufthansa musiała odwołać tego dnia prawie wszystkie loty ze swoich głównych lotnisk we Frankfurcie nad Menem i w Monachium. Jak się szacuje, powstałe w ten sposób utrudnienia dotkną ok. 130 tys. podróżujących.

"W związku ze strajkiem w Niemczech dziś (w środę - red.) odwołanych zostało 11 rotacji - siedem odlotów i sześć przylotów Lufthansy oraz cztery odloty i cztery przyloty PLL LOT"

- przekazała rzeczniczka Lotniska Chopina Anna Dermont.

Jak dodała, pełna informacja w tej sprawie rejsów przekazywana jest pasażerom przez przewoźników.

Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski przekazał, że linia lotnicza w środę odwołała z Warszawy dwie rotacje do Monachium i dwie do Frankfurtu.

"Ruch na Lotnisku Chopina odbywa się płynnie. Większość rejsów odlatuje i przylatuje o czasie"

- dodała Dermont.

Rzeczniczka przekazała, że ruch pasażerski na Lotnisku Chopina "rośnie lawinowo". "Codziennie odprawiamy ponad 50 tys. osób" - poinformowała.

Głównym postulatem uczestników niemieckiego strajku, zainicjowanego przez związek zawodowy Ver.di, jest podwyżka płac. Związkowcy żądają podniesienia wynagrodzeń o 9,5 proc. lub o co najmniej 350 euro dla około 20 tys. pracowników. Postulat ten uzasadniają wysoką inflacją, która w Niemczech osiągnęła 8,2 proc., oraz przeciążeniem tych pracowników, których ominęła fala zwolnień przeprowadzonych przez linie lotnicze podczas pandemii.

Ofertę złożoną wcześniej przez Lufthansę w sprawie podwyżek Ver.di odrzucił, twierdząc, że jest niewystarczająca.

Strona związkowa i przewoźnik przeprowadzili do tej pory dwie rundy negocjacji płacowych. Trzecia jest zaplanowana na 3 i 4 sierpnia.

Jak podał Reuters, strajk ma się zakończyć w czwartek o godz. 6, a pojedyncze loty mają być odwoływane jeszcze tego dnia i w piątek.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Przez pierwszych sześć miesięcy tego roku w porcie obsłużono ponad 5,7 mln pasażerów, to dwie trzecie z tego samego okresu 2019, czyli ostatniego roku przed pandemią. W 2021 r. port obsłużył prawie 7,5 mln pasażerów, czyli o 36 proc. więcej wobec 2020 r.; w 2020 r. było to 5 mln 482 tys. pasażerów i był to spadek o 70,9 proc. wobec 2019 r.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mg
Wczytuję ocenę...
Wideo