Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Bartosz Lewandowski: Marcin Romanowski podjął decyzję o pozwaniu Donalda Tuska za naruszenie jego dóbr osobistych • • •

Epidemia grypy w Polsce. Prawie 300 tys. zachorowań w tydzień. Będą automatyczne skierowania na szczepienia

Między 16 a 22 grudnia 297 tys. osób zachorowało lub miało podejrzenie zakażenia wirusem grypy Ponad 1600 chorych na grypę jest hospitalizowanych, jedna osoba zmarła. Skierowania na szczepienie przeciwko grypie będą wystawiane automatycznie w IKP – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

pixabay.com/Victoria_Watercolor

Kraska pytany był w "Sygnałach Dnia" Programu I Polskiego Radia o najnowsze dane o zachorowaniach na m.in. grypę w Polsce.

"Zakażenie wirusem grypy dominuje. W ostatnim tygodniu raportowania – między 16 a 22 grudnia – zachorowało lub miało podejrzenie zakażenia wirusem grypy 297 tysięcy osób"

– poinformował Kraska, dodając że prawie połowa z nich to dzieci w wieku do 14 lat.

Wiceminister wskazał, że w szpitalach z powodu zakażeniem wirusem grypy przebywa ponad 1600 osób. Są to najczęściej chorzy na oddziałach wewnętrznych, ale także na oddziałach kardiologicznych – ze względu na powikłania.

"Jedna osoba niestety także zmarła z powodu infekcji grypowej, to była osoba powyżej 65. roku życia"

– powiedział Kraska.

Poinformował, że w Polsce dominuje wariant grypy A. "To jest ponad 60 proc. wszystkich przypadków. Zapadalność na grypę na 100 tys. mieszkańców to 111 osób" – dodał.

"Wydaje się, że jeszcze nie jesteśmy w szczycie zachorowań na grypę. Od września zachorowały ponad 2 miliony Polaków. Mamy dostępne szczepionki, ale niestety nie korzystamy z tego. Niecałe 700 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie – dokładnie 695 tys."

– powiedział.

Przyznał, że resort przygląda się sytuacji pediatrycznej w szpitalach.

"Dysponujemy dziś prawie 13 tys. miejsc dla dzieci w oddziałach pediatrycznych, zajętych mamy ponad 9 tys. – to jest ponad 66 proc. średnio w kraju, ale są województwa, gdzie zajętość łóżek pediatrycznych jest na poziomie 90 proc. – to woj. lubelskie, podkarpackie i podlaskie"

– dodał.

Zwracał ponadto uwagę, że przez dwa ostatnie sezony grypowe, w czasie pandemii COVID-19, przypadków zakażeń było trzy albo cztery razy mniej niż we wcześniejszych latach.

"Wiązało się to z tym, że wszyscy przestrzegaliśmy podstawowych i prostych zasad: maseczka, dystans, dezynfekcja. W tej chwili tego już nie robimy i efektem jest  pojawienie się grypy"

– stwierdził Kraska. Wiceminister zaapelował o szczepienie się.

Poinformował też, że od 1 stycznia lekarze rodzinni będą dysponowali bezpłatnymi testami, które wykażą, czy pacjent choruje na COVID-19, grypę czy na RSV.

W związku z licznymi zachorowaniami na grypę Waldemar Kraska zapowiedział, że skierowania na szczepienie przeciwko grypie będą wystawiane automatycznie w IKP.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#grypa #Polska #epidemia #szpitale #pacjenci #Minister Zdrowia #Waldemar Kraska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

bm
Wczytuję ocenę...
Wideo