Rozpoczęło się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, które potrwa do piątku - poinformował rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera. Wskazał, że Rada ma w planach rozpatrzenie wniosków sędziów Sądu Najwyższego, którzy wyrazili wolę dalszego zajmowania stanowiska w sądzie.
Mitera dodał, że posiedzenie plenarne KRS rozpoczęło się, ale "błyskawicznie się zakończyło, gdyż konieczne są prace bieżące w zespołach". Jak podkreślił, przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur rozpoczął we wtorek posiedzenie Rady i zamknął je na wniosek poseł Krystyny Pawłowicz (PiS), aby udać się do prac w zespołach.
Poinformował, że posiedzenie plenarne Rady potrwa od środy do piątku.
Pytany, kiedy Rada rozpatrzy wnioski sędziów Sądu Najwyższego o woli dalszego orzekania w SN, wyraził nadzieję, że nastąpi to "jeszcze na bieżącym posiedzeniu".
- Jednak czy tak będzie, trudno powiedzieć. Takie są plany - dodał sędzia Mitera.
Jak zaznaczył, na trwającym posiedzeniu Rada zajmie się też kwestiami bieżącymi.
- Będą to tematy związane z przejściem sędziów w stan spoczynku, powołanie na stanowiska w sądach powszechnych, wnioski sędziów w sądach administracyjnych, współpraca międzynarodowa - wskazał.
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu, czyli 3 lipca, w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni jednak dalej pełnić funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN.
Z kolei zgodnie z majową nowelizacją ustawy o SN, prezydent przed decyzją ws zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego, zasięga opinii KRS, która ma 30 dni na zajęcie stanowiska. Jeśli Rada w tym terminie nie przedstawi opinii, uznaje się że KRS wydała opinię pozytywną.
3 lipca w SN było 73 sędziów, spośród których 27 osiągnęło ten wiek. Z kolei spośród tych 27 sędziów oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku z powołaniem na podstawę prawną nowej ustawy o SN złożyło 9 sędziów. Natomiast w 7 kolejnych oświadczeniach sędziowie powołali się bezpośrednio na Konstytucję RP, nie dołączyli także zaświadczeń o stanie zdrowia.