Gazeta Polska: Chcieli zagłodzić PiS, zmobilizowali Polaków Czytaj więcej!

Resort Nowackiej chce ograniczyć religię w szkołach. Oświadczenie KEP: Wyrażamy stanowczy sprzeciw

Szefowa MEN, Barbara Nowacka, poinformowała dzisiaj, że zleciła prace nad rozporządzeniem ograniczającym lekcje religii do jednej godziny tygodniowo od września 2025 r. W przesłanym nam oświadczeniu, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, bp Wojciech Osial, wskazał, że Komisja "wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań". Poseł Dariusz Matecki skierował w tej sprawie interpelację do MEN.

Barbara Nowacka
Konrad Falecki - Gazeta Polska

Dzisiaj w TVN24 Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej, zapowiedziała, że "zleciła prace nad przygotowaniem rozporządzenie, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii w szkołach" od 1 września 2025 r. 

- Były prośby, żebyśmy poczekali z działaniami na spokojniejszy moment. Ten spokojniejszy moment nastąpił – powiedziała Nowacka.

Minister stwierdziła również, że "po rozmowach ze stroną kościelną zgodziliśmy się na korektę naszych planów".

- Łączenie grup z religii będzie możliwe nie na poziomie klas IV-VIII, tylko osobno w klasach IV-VI i VII-VIII

- wskazała.

Oceniła, że "musimy usłyszeć głos rodziców, którzy chcą religii w szkołach, ale jedna godzina religii jest tym co szkoła może dawać, a jeśli ktoś ma większe potrzeby to Kościoły mają możliwości i zasoby". 

30 kwietnia opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Obecnie przedszkole i szkoła są obowiązane zorganizować lekcje religii w danym oddziale lub danej klasie szkoły, jeżeli na lekcje religii zgłosi się nie mniej, niż siedmiu uczniów danego oddziału lub danej klasy. Projektowana nowelizacja ma na celu umożliwienie organizowania lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów. Zasada ma obowiązywać także w przedszkolach. Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r. 

Episkopat: Wyrażamy stanowczy sprzeciw

O stanowisko do ogłoszonej dzisiaj propozycji Barbary Nowackiej zwróciliśmy się do Konferencji Episkopatu Polski.

"Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii. Nawiązując do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 czerwca 2024 należy podkreślić, że zapowiadane zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące. Ograniczają one prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze"

– wskazał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP..

Biskup dodał, że zmiany legislacyjne dot. nauczania religii w szkole "powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami i związkami wyznaniowymi".

We wspomnianym przez bp. Osiala stanowisku z 12 czerwca 2024 r. polscy biskupi zaznaczyli, że "lekcja religii w szkołach publicznych obecna jest w 23 krajach Europy i jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych". Wyrazili sprzeciw wobec decyzji MEN dot. organizacji lekcji religii.

"Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie" - wezwali w czerwcu 2024 r. biskupi.

Stanowczy sprzeciw wobec zmian wyrazili również dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych, który obradowali w maju 2024 r.

"Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii" - wskazano w oświadczeniu.

15 maja z przedstawicielami MEN spotkał się zespół roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP.

Matecki ma kilka pytań do MEN

Jak podają media, poseł Suwerennej Polski, Dariusz Matecki, zwrócił się do Barbary Nowackiej z prośbą o wyjaśnienie "zmiany dotyczącej nauczania religii w polskich szkołach, która ma wejść w życie od 1 września 2025 r., a które przewiduje redukcję godzin religii z dwóch do jednej tygodniowo".

Matecki zapytał m.in. o powody wprowadzenia zmiany i czy w tej sprawie przeprowadzono konsultacje lub analizy, uzasadniające potrzebę reformy nauczania religii. Poseł zwrócił uwagę również na sytuację katechetów i tego, ilu z nich może wskutek zmian stracić pracę i czy MEN przewiduje dla nich formy wsparcia.

"Czy ministerstwo rozważało inne rozwiązania, które mogłyby zaspokoić potrzeby edukacyjne uczniów i jednocześnie nie prowadzić do ograniczenia liczby godzin religii i zwolnień katechetów"

- pyta Matecki w interpelacji zamieszczonej na stronie portalu prawicowyinternet.pl.
 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Michał Dzierżak
Wczytuję ocenę...
Wideo