GP: Za Trumpa Europa przestanie być niemiecka » CZYTAJ TERAZ »

Pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych nie będą dłużej wymagane?

MRiT pracuje nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych, bez ograniczenia powierzchni – oznajmił w czwartek minister rozwoju Waldemar Buda. Oprócz tego, resort poinformował także, że w internecie są już dostępne darmowe projekty domów do 70 m kw.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/jarmoluk

Od początku tego roku osoby posiadające działki budowlane mogą z wykorzystaniem uproszczonej procedury wybudować dom o powierzchni do 70 m kw. Aby ułatwić proces budowlany, Ministerstwo Rozwoju i Technologii zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego na projekty tego typu domów. Od czwartku można korzystać z darmowych projektów - podał resort rozwoju w komunikacie.

„Dziś przekazujemy w ręce obywateli 22 projekty jednorodzinnych domów do 70 m kw. Są to projekty stworzone przez fachowców, funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne. I co najważniejsze – dostępne dla obywateli całkowicie za darmo”

– powiedział na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, cytowany w komunikacie resortu.

Resort rozwoju podał, że projekty są dostępne na stronach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zmiany w prawie budowlanym mające na celu likwidację pozwoleń na budowę w przypadku domów jednorodzinnych, niezależnie od ich powierzchni.

„Dziś, konsekwentnie realizując politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej.(…) Dom bez formalności ma ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej”

– powiedział minister Buda, cytowany w informacji.

Dodał, że w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.

„Potrzeba 'zakotwiczenia' i posiadania własnego miejsca zamieszkania to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego wprost wskazujmy, że projekt ma zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. Nie deweloperów, dla nich przygotujemy inne rozwiązania”

– powiedział Buda.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#MRiT #Waldemar Buda

az