Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Pożegnanie śp. ks. Stefana Wyporskiego

W ub. tygodniu diecezja sosnowiecka pożegnała śp. ks. Stefana Wyporskiego, który m.in. był założycielem i pierwszym dyrektorem sosnowieckiej "Caritas". Ks. Wyporski był otwartym, pełnym życzliwości człowiekiem. Współpracował z młodzieżowym ruchem oazowym i Klubem "Gazety Polskiej" w Sosnowcu. Spoczął na cmentarzu w rodzinnych Żarkach k. Częstochowy.

Ostatnie spotkanie opłatkowe Klubu GP w Sosnowcu. Jego gospodarzem był śp. ks. Stefan Wyporski (w środku)
mat. prasowe/Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Ks. Stefan Wyporski urodził się 21 lipca 1954 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1981 r. W czasie posługi duszpasterskiej był m.in. budowniczym kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi w Dąbrowie Górniczej (z parafią był związany 18. lat) oraz proboszczem dwóch sosnowieckich wspólnot: św. Barbary oraz św. Floriana. Stworzył struktury "Caritas" diecezji sosnowieckiej, którą kierował przez 20 lat, od 1992 do 2012 r. Ks. dr Adam Śmigielski, biskup sosnowiecki (w latach 1992-2008) wyniósł ks. Wyporskiego do godności prałata. 

Ks. Stefan Wyporski był też kapelanem straży pożarnej i społecznikiem. Współpracował z ruchem ministranckim, oazowym i stowarzyszeniami społecznymi m.in. z Klubem "Gazety Polskiej" w Sosnowcu. Jego śmierć była wielkim ciosem dla parafian i dla współpracowników.

- Odszedł od nas ktoś bliski, skromny człowiek i żarliwy kapłan, na którego przyjaźń zawsze można było liczyć. Przyjaciel każdego, kto był w potrzebie, człowiek wrażliwy i wielkiego serca. Zawsze otwarty, zawsze blisko ludzkich spraw, również tych trudnych. Tej opieki doświadczyliśmy również jako Klub "Gazety Polskiej", gdyż nasze spotkania odbywały się w salce katechetycznej na plebanii

- mówi Piotr Dudała, wiceprzewodniczący Klubu GP w Sosnowcu. - Na pewno będzie Go nam brakować, jego optymizmu, uśmiechu i wiary.

Śp. ks. Stefan Wyporski odszedł 30 października 2020 r. po długiej i ciężkiej chorobie. Nabożeństwo pogrzebowe w parafii św. Floriana w Sosnowcu miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Zmarłego żegnała przede wszystkim rodzina diecezjalna: bp ks. dr Grzegorz Kaszak wraz z duchowieństwem sosnowieckim i wierni z parafii. Jak podkreśla ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, to 11. kapłan, który w tym roku zakończył swoją ziemską posługę...

Ks. Wyporski spoczął na cmentarzu w rodzinnej parafii pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach (archidiecezja częstochowska). Tutaj mszę św. pogrzebową celebrował bp Antoni Długosz. 
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Agnieszka Kołodziejczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo