Polsko-ukraiński traktat zapowiedziany. Wawrzyk: Przeniesie nasze relacje na wyższy poziom

Wiceminister MSZ Piotr Wawrzyk pytany o zapowiadany przez prezydentów nowy traktat polsko-ukraiński, ocenił, że pozwoli on "usankcjonować umową międzynarodową szczególne relacje, przenieść je na wyższy poziom, regulujący najważniejsze kwestie we wspólnych relacjach". Dodał, że podpisanie go będzie wymagało kolejnego spotkania prezydentów Polski i Ukrainy.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Prezydent Wołodymyr Zełenski z małżonką Ołeną Zełenską złożył oficjalną wizytę w Polsce. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, wziął udział w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym. Wieczorem prezydenci Duda i Zełenski wygłosili przemówienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie podczas spotkania z Polakami i Ukraińcami przebywającymi w Polsce.

Wiceszef resortu spraw zagranicznych w Programie Pierwszym Polskiego Radia ocenił, że "najważniejsze sygnały były to dwa wystąpienia prezydentów". "Było tam bardzo jasno powiedziane, że potrzebne jest utrzymywanie jedności Zachodu, że tylko zjednoczony Zachód może doprowadzić do sytuacji, w której uda się powstrzymać rosyjski imperializm i nie pójdzie on dalej. To co mówił jeden i drugi prezydent to, że pomagamy teraz Ukrainie nie oznacza, że możemy spocząć na laurach. Musimy pomagać do ostatecznego zwycięstwa i wyparcia Rosjan z Ukrainy" - mówił Wawrzyk.

Wiceminister był też pytany o zapowiadany przez prezydentów nowy traktat polsko-ukraiński.

- Potrzebny jest dokument, która nada im (relacjom polsko-ukraińskim - red.) nowy impuls, który pozwoli usankcjonować umową międzynarodową szczególne relacje, przenieść je na wyższy poziom, regulujący najważniejsze kwestie we wspólnych relacjach. (...) To będzie szereg podobnych dokumentów, które będą miały wspólną cechę. Będą wznosiły relacje polsko-ukraińskie w formalnym sensie na wysoki poziom, bardzo bliskich relacji

– powiedział wiceszef MSZ.

Jego zdaniem podpisanie tego traktatu będzie wymagało kolejnego spotkania prezydentów.

Wawrzyk pytany o zapowiadane przez prezydentów rozwiązanie dotyczące ukraińskiego zboża podkreślił, że rozwiązanie to ma doprowadzić do tego, żeby zboża w Polsce było fizycznie mniej.

- Żeby to zboże, które jest, szybciej wysłać za granicę, bo ono nie miało przecież zostać w Polsce. To jest zboże, na które czekają kontrahenci na Bliskim Wschodzi i w Afryce. (...) Największym problemem jest to, żeby zboże szybko trafiło do portów i stamtąd za granicę. Temu mają służyć spotkania, o których mówimy

– powiedział Wawrzyk.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Wołodymyr Zełenski #wojna #Putin #Rosja #Kreml

Wczytuję ocenę...
Komentarze (39)
Anonim 06.04.2023 20:27
Ja tam się nie zgadzam na żaden traktat z Ukrainą z prostego powodu: nikt nie chce powiedzieć co ma się w nim znajdować. Czy to normalne, że podpisuje się coś co dotyczy nas wszystkich bez poinformowania nas na co się umawiamy?
Anonim 06.04.2023 12:56
Niemcy potępiły po wojnie działania nazistów i ich zbrodnie. Rosja przyznała się do mordu popełnionego na Polakach przez bezpiekę sowiecką w Katyniu. Natomiast niepodległa po 1991 Ukraina nie potępiła ludobójstwa OUN-UPA, ani OUN z jej ideologią.
Anon 06.04.2023 15:38
Niemcy potępiły. Ha! Bo musiały. Ukraina to samodzielny kraj i tak należy ją traktować.
Anonim 06.04.2023 12:31
"Było tam bardzo jasno powiedziane, że potrzebne jest utrzymywanie jedności Zachodu, że tylko zjednoczony Zachód może doprowadzić do sytuacji, w której uda się powstrzymać rosyjski imperializm i nie pójdzie on dalej." ladnie to brzmi na papierze tak powinno byc ale w rzeczywistosci nie jest bo niemcy i ich kundel kanapowy franca nie graja w tej samej europejskiej druzynie tylko sa cichym wspolnikiem putlera.
www 06.04.2023 12:21
Utworzenie nowych sojuszów na linii północ-południe i porzucenie do imentu zdegenerowaną, lewacką, codziennie plwającą na własne prawo UE, zarządzaną z Berlina, to dziś polska racja stanu! Tego najbardziej boją się Berlin i Moskwa, bo to tworzy siłę, z którą zwyczajnie będą się musieli liczyć! Już sam sojusz polsko-ukraiński daje polityczny związek o 80 mln. ludności, ogromnym terytorium i trudnym do przecenienia potencjale gospodarczym i militarnym! Zróbmy to!
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo