Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

„To był naprawdę wielki historyczny dzień”. Prezydenci czterech miast uhonorowani przez Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Kancelarii Premier uhonorował prezydentów czterech polskich miast - Rzeszowa, Lublina, Chełma i Przemyśla. Odebrali oni tytuły Miast-Ratowników. - To był naprawdę wielki historyczny dzień w relacjach ukraińsko-polskich! - podsumował wizytę prezydenta Ukrainy w Polsce ukraiński ambasador, Wasyl Zwarycz.

Twitter.com/ Kancelaria Premiera @PremierRP

To był naprawdę wielki historyczny dzień w relacjach ukraińsko-polskich - ocenił w czwartek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Podziękował także za gościnność i życzliwość okazaną delegacji ukraińskiej.

"To był naprawdę wielki historyczny dzień w relacjach ukraińsko-polskich! Dziękuję Polsce i Polakom za gościnność i życzliwość okazaną dla delegacji ukraińskiej z Parą Prezydencką na czele" - napisał na Twitterze Wasyl Zwarycz.

Spotkanie z Elżbietą Witek. "Polski parlament robi bardzo dużo"

Prezydent Wołodymyr Zełenski, obok spotkań z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim, rozmawiał także m.in. z marszałek Sejmu, Elżbietą Witek. W spotkaniu uczestniczyła także szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, a ze strony ukraińskiej - szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Spotkanie odbyło się w stołecznym Zamku Królewskim.

Jak poinformowała Kancelaria Sejmu, marszałek Witek w rozmowie z prezydentem Zełenskim podkreśliła, że polski parlament robi bardzo dużo, żeby sprawa Ukrainy była obecna na agendzie międzynarodowej. Wskazała też "na potrzebę jak najszerszego podejmowania tej kwestii tak, by kraje Zachodu >>nie przyzwyczajały się do wojny i by wiara w ukraińskie zwycięstwo nie słabła<<".

Witek zwróciła uwagę na zaangażowanie polskich parlamentarzystów, którzy m.in. w rozmowach międzynarodowych podnoszą temat rosyjskiej agresji.

- Zaakcentowała wsparcie ze strony Sejmu – szereg podjętych dotychczas przez Izbę uchwał dotyczących m.in. solidarności z Ukrainą, czy też ustaw zapewniających kompleksową pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce. Poinformowała również o planach przyjęcia sejmowej uchwały ws. ustanowienia specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie

– przekazała Kancelaria Sejmu.

Kancelaria dodała, że Witek nawiązała także do powstałego z jej inicjatywy formatu współpracy kobiet przewodniczących parlamentów Unii Europejskiej, który skupia się w szczególności na popełnianych przez rosyjskiego agresora zbrodniach – uprowadzeniach ukraińskich dzieci i handlu kobietami.

Wołodymyr Zełenski podziękował narodowi polskiemu za wsparcie.

- Ukraiński Prezydent zwrócił się jednocześnie o dalszą pomoc polskiego parlamentu w nagłaśnianiu tragedii wywożonych z Ukrainy kobiet i dzieci w celu ich rusyfikacji, a także w budowaniu międzynarodowego poparcia w parlamentach innych krajów europejskich w kwestii powołania specjalnego trybunału ds. rosyjskich zbrodni. Wśród tematów poruszonych na spotkaniu była też walka z rosyjską dezinformacją - poinformowano.

Odznaczenia dla prezydentów miast

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w uroczystości odznaczenia prezydentów Chełma, Rzeszowa, Lublina i Przemyśla - poinformowała Kancelaria Premiera.

"Nie wiadomo jakie wyzwania są jeszcze przed nami, bo ukraińscy żołnierze dzielnie i niezwykle bohatersko walczą na linii frontu za wolność Ukrainy, za bezpieczną Polskę i Europę"

– mówił cytowany przez Kancelarię Premiera Mateusz Morawiecki podczas uroczystości odznaczenia prezydentów Chełma, Rzeszowa, Lublina i Przemyśla przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

O uroczystości poinformowała na Twitterze Kancelaria Premiera. Do wpisu załączono zdjęcia z przekazania odznaczeń, na których widać m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera oraz samorządowców.

Prezydent Zełenski przybył w środę do Polski z oficjalną wizytą, pierwszą od czasu rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku; spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim; wziął też udział w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym. Prezydenci Polski i Ukrainy wygłosili też przemówienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo