Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polska święta, którą zna cały świat. 20 rocznica kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej

W czwartek przypada 20. rocznica kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej - apostołki Bożego Miłosierdzia. Jej relikwie znajdują się obecnie w blisko 5 tys. 600 kościołach w 130 krajach na wszystkich kontynentach.

http://www.marian.org/ / Public domain

Przez orędzie, które siostra Faustyna przekazała światu zmienił się w Kościele obraz Boga. Bóg nie jest już postrzegany wyłącznie jako sędzia sprawiedliwy, który za zło karze, a za dobro nagradza, ale jest też postrzegany jako Bóg miłosierny

- mówiła s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jak dodała, inspiracją do tego stało się orędzie, jakie Jezus przekazał Faustynie, a które ona zapisała w "Dzienniczku".

Papież Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustyną Kowalską 30 kwietnia 2000 r.

Ojciec Święty powiedział w homilii, że miłość Boga i miłość człowieka są nierozłączne, a miłosierdzie to miłość oznaczająca też chęć poświęcania się dla innych i gotowość wybaczania.

Zrządzeniem Bożej Opatrzności życie tej pokornej córy polskiej ziemi było całkowicie związane z historią XX w., który niedawno dobiegł końca

– mówił o Faustynie Jan Paweł II.

Chrystus powierzył jej swoje orędzie miłosierdzia w latach między pierwszą a drugą wojną światową. Kto pamięta, kto był świadkiem i uczestnikiem wydarzeń tamtych lat i straszliwych cierpień, jakie przyniosły one milionom ludzi, wie dobrze, jak bardzo potrzebne było orędzie miłosierdzia

– podkreślił papież.

Jan Paweł II zdecydował, że pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie w całym Kościele obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Wcześniej święto to miało charakter lokalny i było obchodzone tylko w Polsce i krótko we Włoszech.

Kult Bożego Miłosierdzia poza Polską, jest bardzo żywy na Słowacji, we Włoszech, Hiszpanii, na Filipinach, w USA i krajach Ameryki Południowej, a także w Indiach. Specyficzną grupą pielgrzymów, którzy odwiedzają Łagiewniki, są np., młodzi ludzie z różnych krajów świata studiujący w Europie.

Relikwie św. Faustyny znajdują się obecnie w blisko 5 tys. 600 kościołach w 130 krajach na wszystkich kontynentach. "Dzienniczek", zawierający treść orędzia Miłosierdzia, przekazanego s. Faustynie przez Jezusa, i opis życia duchowego autorki, został przetłumaczony do tej pory oficjalnie na ponad 30 języków, m.in. tak egzotycznych jak: arabski, koreański, chiński, wietnamski, suahili, malayam (Indie), malgaski (Madagaskar) czy Tok Pidgin Papua. Ale są też przekłady dokonane bez zezwolenia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, np. na język japoński czy niderlandzki (Holandia).

W czwartek w kaplicy klasztornej łagiewnickiego sanktuarium odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu z przypomnieniem homilii kanonizacyjnej, a na stronie internetowej Faustinum opublikowane zostaną wspomnienia osób, które pamiętają dzień kanonizacji.

                        

Siostra Faustyna Kowalska jest pierwszą świętą, która była rodowitą Polką.

S. Faustyna przyszła na świat 25 sierpnia 1905 roku jako trzecie z dziesięciorga dzieci Marianny i Stanisława Kowalskich, rolników ze wsi Głogowiec koło Turka. Na chrzcie otrzymała imię Helena. W dzieciństwie musiała ciężko pracować, do szkoły podstawowej uczęszczała tylko trzy lata. Mając 16 lat podjęła pracę zarobkową jako pomoc domowa w Aleksandrowie Łódzkim.

Po roku wróciła do rodzinnego domu i oświadczyła, że chce wstąpić do zakonu. Rodzice sprzeciwili się temu, argumentując, że nie mają pieniędzy na posag. Helena ponownie podjęła więc pracę w Łodzi. Ale po wizji cierpiącego Chrystusa na zabawie w łódzkim parku, jako 19-latka, zgłosiła się w Warszawie do sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie została odprawiona, bo nie miała posagu, który był wówczas wymagany. Powróciła więc na służbę w Ostrówku gm. Klembów.

Dopiero za drugim razem, w wieku 20 lat, przyjęto ją do zakonu. Pracowała w kuchni, w ogrodzie i na furcie klasztornej, w kilku domach zgromadzenia, najdłużej w Krakowie, Wilnie i Płocku. Jak podają źródła kościelne, 22 lutego 1931 roku w Płocku ukazał się jej Chrystus, nakazując namalowanie obrazu z podpisem: "Jezu, ufam Tobie" i ustanowienie święta Miłosierdzia. Tak rozpoczęła się jej misja przekazania orędzia Miłosierdzia, które przypomina biblijną prawdę o miłości miłosiernej Boga do człowieka i wzywa do głoszenia jej światu.

W zakonie siostrę Faustynę nękała gruźlica. Na polecenie swych spowiedników, Faustyna spisała swoje przeżycia mistyczne. Ukazały się one po II wojnie światowej jako "Dzienniczek". Siostra Faustyna umarła 5 października 1938 roku w Krakowie. Jej grób znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#siostra Faustyna #Faustyna Kowalska #Boże Miłosierdzie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo