"Polska ma prawo taką ustawę przygotować". Premier: Nie mam wątpliwości co do komisji ds. rosyjskich wpływów

- Weryfikacja wpływów rosyjskiej propagandy, szpiegów czy agentów wpływy jest bardzo ważna, a decyzje komisji będą weryfikowane przez niezależne sądy - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Holandii.

Premier Mateusz Morawiecki
Twitter/premier.pl

Premier Morawiecki udał się do Hagi, gdzie spotkał się z premierem Holandii Markiem Rutte. Podczas konferencji prasowej premierzy zostali zapytani o kwestie praworządności w Polsce i o podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę w poniedziałek ustawę powołującą komisję do badaniach wpływów rosyjskich w Polsce oraz wpływ tych zagadnień na wzajemne relacje.

Premier Rutte stwierdził, że w rozmowach poruszane są także "trudne tematy", jak np. położenie polskich pracowników w Holandii. "Niezawisłość sądów - to jest oczywiście wielka obawa, i widzimy tutaj, że Polska podjęła pewne kroki" - stwierdził wskazując na wysłaną do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o Sądzie Najwyższym, która reguluje sprawy związane z odpowiedzialnością sędziów. "Tutaj na pewno część z tych obaw zostanie rozwiązana" - ocenił.

Odnosząc się do kwestii komisji ds. wpływów rosyjskich, Rutte podkreślił, że "oczywiście Polska ma prawo taką ustawę przygotować". "My jesteśmy zainteresowani tymi obawami, że może tu chodzić o indywidualnych polityków. Na ten temat też rozmawiamy" - powiedział.

Premier Morawiecki podkreślił, że weryfikacja wpływów Rosji powinna mieć miejsce w całej Europie. "Na pewno byłoby to bardzo mądrym krokiem - nietrudno wyobrazić sobie kolegom z zachodniej Europy, jak mocno rosyjska propaganda jest obecna, jak mocne są jej fake newsy. Sprawdzenie, weryfikacja rosyjskiego wpływu, rosyjskiej propagandy, szpiegów, czy agentów wpływu jest bardzo ważna" - mówił.

"Co do ostatniej ustawy - tu nie ma zagrożeń, że jakaś osoba, która będzie poddana tej weryfikacja zostanie pozbawiona możliwości kandydowania w na przykład w wyborach do Sejmu. (...) Chcemy usunąć wszelkie wątpliwości; według mnie, one nie są uzasadnione. Chciałbym powiedzieć, że każda decyzja komisji będzie poddana końcowej decyzji niezależnego, niezawisłego sądu - nie jednej, ale dwóch instancji, więc nie ma tu żadnego zagrożenia, że ta komisja może mieć na proces polityczny i następne wybory"

– zapewnił Morawiecki. Dodał, że nie ma wątpliwości, że decyzje komisji będą weryfikowane przez sądy.

Sejm ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 uchwalił 14 kwietnia br. Z inicjatywą jej powołania wyszli w grudniu ub.r. posłowie PiS. Wskazywali, że komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej. 11 maja br. Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania tej komisji. W zeszły piątek przeciwko senackiej uchwale opowiedział się Sejm. W poniedziałek ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. We wtorek została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. W środę ustawa weszła w życie.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

Wczytuję ocenę...
Komentarze (31)
Anonim 01.06.2023 13:37
Ma prawo Polska. W Niemczech jest. We Francji jest. W USA aferzysta Madoff zeznawał przed komisją.
Anonim 01.06.2023 12:58
Boją się komisji zwykłej jak są komisje takie w Niemczech, we Francji. W USA, w UK i innych.
ZAKŁAD 01.06.2023 10:50
Ta komisja jeszcze wam d.....ą wyjdzie.
Anonim 01.06.2023 10:41
Czy były bliski doradca Ryżego będzie przesłuchiwany ?
BORUTA-PORUTA 01.06.2023 10:40
Czy będzie badany ten poseł, który biegał koło Samoobrony ? Jak na razie dobrze się ma. Nawet synka umieścił w sejmie.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo