W Polsce rodzice przez internet zarejestrowali od marca do końca maja ponad 43 tys. urodzeń dzieci, to więcej niż połowa narodzin w tym czasie - poinformował dzisiaj minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Resort przypomina, że po urodzeniu dziecka, rodzice w ciągu 21 dni od otrzymania karty urodzenia powinni zgłosić narodziny. Wtedy dziecku oficjalnie nadaje się imię, numer PESEL, można je też zameldować. Narodziny dziecka przez internet mogą zgłosić rodzice, którzy mają profil zaufany (PZ), korzystając z e-usługi "Zgłoś urodzenie dziecka".
MC w piątkowym komunikacie podało, że w marcu w Polsce urodziło się 27 tys. 600 dzieci, z czego 11 tys. 171 (40,47 proc.) z nich rodzice zgłosili online. W kwietniu było 28 tys. 500 urodzeń i 17 tys. 231 (60,45 proc.) rejestracji przez internet; w maju na świat przyszło 29 tys. nowych obywateli, a rodzice przez internet złożyli 14 tys. 906 (51,4 proc.) dokumentów.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski wskazał, że zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w marcu, kwietniu i maju w Polsce urodziło się w sumie 85 tys. 100 dzieci.
- Ponad połowę z nich – a dokładnie 43 308 – rodzice zgłosili bez wizyty w urzędzie. To świetny wynik. Liczymy na to, że ta tendencja się utrzyma
– mówił.
Minister podkreślił, że e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie innych spraw.
- Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną
- dodał Zagórski.