Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Sędziowie bawili się na imprezie KOD. Wszczęto postępowanie dyscyplinarne

Sędziowie wzięli udział w politycznym wiecu Komitetu Obrony Demokracji. Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów Waldemara Ż., Piotra G., Pawła J. i Doroty Z. wszczął zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Przemysław Radzik.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Pod koniec listopada ub. r. odbyła się konwencja Komitetu Obrony Demokracji z okazji sześciolecia organizacji. Brylował tam nie tylko Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, który w swoim wystąpieniu atakował rząd. Na konwencji pojawili się również sędziowie, znani ze swojej krytyki wprowadzanych przez rząd reform wymiaru sprawiedliwości, w tym m.in. sędzia Waldemar Żurek oraz sędzia Paweł Juszczyszyn.

Ich obecność na sali wywołała gromkie brawa, ale także i sami sędziowie ochoczo oklaskiwali przedstawiane organizacje tzw. ulicznej opozycji.

Dziś w Rzecznik Dyscyplinarny sędzia Piotr Schab poinformował o wszczęciu postępowań dyscyplinarnych w związku z udziałem sędziów w politycznym zgromadzeniu organizacji „Komitet Obrony Demokracji”.

Wszczęto postępowania dyscyplinarne wobec sędziów Waldemara Ż., Piotra G., Pawła J. i Doroty Z. w związku z ich udziałem w politycznym zgromadzeniu organizacji „Komitet Obrony Demokracji”, gdzie publicznie manifestowali swoje przekonania i poglądy polityczne oraz w aktywny sposób wyrażali aprobatę dla wyrażanych tam treści o charakterze politycznym, prowadząc tym samym, wbrew art. 178 § 3 Konstytucji RP, działalności publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów oraz uchybiając godności urzędu

- napisał rzecznik

Każdy z nich dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 § 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych” – podano.

Za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na prowadzeniu działalności publicznej niedającej pogodzić się z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sądów wymierza się karę przeniesienia na inne miejsce służbowe lub karę złożenia sędziego z urzędu

– dodano w komunikacie.

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" sędzia Paweł Styrna, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa pytany był o udział sędziów w imprezie KOD oraz o oklaskiwanie Donalda Tuska.

Cały czas podkreślam, że sędziowie powinni unikać tego rodzaju sytuacji i absolutnie nie angażować się w działalność, która mogłaby podważyć do nich zaufanie i świadczyć o jakichkolwiek sympatiach politycznych. Ta sytuacja była co najmniej zastanawiająca, jeżeli nie żenująca. Nie powinna mieć miejsca.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Polska

Michał Gradus