Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Odsłonięcie tablicy Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku. Prezes PiS: Był człowiekiem groźnym dla Rosji

- Polityka Lecha Kaczyńskiego była w interesie polskiej wspólnoty narodowej, a jednocześnie to była polityka, która szkodziła i mogła szkodzić coraz bardziej planom i przedsięwzięciom putinowskiej Rosji. Dlatego zginął, nie można mieć wątpliwości, że 10 kwietnia nie mieliśmy do czynienia z wypadkiem lotniczym, ale celowo przeprowadzonym zamachem - powiedział Jarosław Kaczyński podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku.

Jarosław Kaczyński w Gdańsku
Prawo i Sprawiedliwość - Twitter.com

Dziś na terenie siedziby gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP w latach 2005-2010.

Podczas uroczystości głos zabrał inicjator przedsięwzięcia, dr Karol Nawrocki, prezes IPN. W swoim przemówieniu przypomniał opozycyjną kartę w życiorysie Lecha Kaczyńskiego, zaznaczając, że był on w centrum wydarzeń związanych w tworzeniem Solidarności.

- Ta droga była kształtowana przez patriotyczny romantyzm z intelektualną refleksją, ale nie było to pozbawione politycznego realizmu. To była droga prawdy i skuteczności. Te wartości zaprowadziły Lecha Kaczyńskiego do najwyższego urzędu w państwie. To był czas trudny, ale dobry dla Rzeczypospolitej. To był także dobry czas dla narodowej pamięci. Prezydentura ta skończyła się tragicznie dla Rzeczypospolitej i dla Lecha Kaczyńskiego, który jechał do Smoleńska, by zdradzić istotę ludobójstwa katyńskiego, zdradzić istotę działania państwa sowieckiego i postsowieckiego, które wciąż pozostaje zagrożeniem dla Polski i świata

– powiedział Nawrocki.

Walka z systemem

Jarosław Kaczyński, brat śp. prezydenta, prezes Prawa i Sprawiedliwości, podziękował inicjatorom umieszczenia tablicy pamiątkowej w Gdańsku. Przypomniał o sytuacji sprzed kilkunastu dni, gdy tablicę Lecha Kaczyńskiego zdjęto w budynku Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Wiemy, w jakich czasach żyjemy, i wszyscy mamy nadzieję, że to się jak najszybciej skończy i walczymy cały czas o to. Ten akt w to się wpisuje - dodał.

Przypomniał, że Lech Kaczyński, "był polskim patriotą, człowiekiem wolności i niepodległości, który chciał, by nasz kraj odzyskał wolność i niepodległość do końca". 

- Wiedział, że to, co powstało w 1989 r. było znaczącą zmianą, ale jednocześnie w Polsce ukształtował się bardzo głęboko niesprawiedliwy, krzywdzący miliony ludzi, zwłaszcza tych, którzy walczyli, system, nieefektywny jeśli chodzi o podejmowanie wspólnych, wielkich narodowych spraw - powiedział Jarosław Kaczyński.

"Był groźny dla Rosji"

Zwrócił uwagę, że po objęciu urzędu prezydenta RP Lech Kaczyński zmierzał do lepszego zabezpieczenia Polski wobec rosyjskiego niebezpieczeństwa.

- Podjął pracę w celu osłabienia Rosji, finansowego i militarnego. Podjął wielki wysiłek, by w Polsce osłabiany wcześniej patriotyzm się odradzał, by umacniała się wiedza historyczna o dziejach narodu, by hasło: "Warto być Polakiem" stawało się czymś realnym - powiedział.

Kaczyński przypomniał także, że jego brat jako jeden z pierwszych podjął sprawę reparacji wojennych. - To była polityka w interesie polskiej wspólnoty narodowej, a jednocześnie to była polityka, która szkodziła i mogła szkodzić coraz bardziej planom i przedsięwzięciom putinowskiej Rosji. Dlatego zginął, nie można mieć wątpliwości, że 10 kwietnia nie mieliśmy do czynienia z wypadkiem lotniczym, ale celowo przeprowadzonym zamachem - dodał.

- Był człowiekiem, który stał się groźny dla Rosji, ale - jeśli można użyć takiego słowa - bardzo pożyteczny dla naszej ojczyzny, ale także dla innych narodów tej części Europy i Azji, które popadły w sowiecką i rosyjską niewolę. To wpisało go w dzieje całej tej części świata, tych wszystkich usiłowań, które zmierzają do tego, by zatriumfowała wolność, by narody mogły wykorzystywać swoje możliwości, budować swoją podmiotowość, rozwijać swoją tożsamość

– powiedział prezes PiS.

Wyraził nadzieję na powstanie w Gdańsku pomnika Lecha Kaczyńskiego.


 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Jarosław Kaczyński #Lech Kaczyński

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo