Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

NOWE FAKTY ws. spektakularnej akcji ABW. Chodzi o miliardy złotych! W sprawę zamieszani pracownicy banków

26 czerwca funkcjonariusze ABW zatrzymali 4 osoby podejrzane o „pranie brudnych pieniędzy” w kwocie nie mniejszej niż 5 mld zł. Jak dowiedział się portal niezalezna.pl zatrzymani to pracownicy polskich banków, którzy swoim działaniem umożliwiali legalizowanie „wypranych” pieniędzy poprzez dokonywanie transferu środków finansowych na rachunki bankowe poza polski system finansowy - głównie do Wietnamu, Chin oraz innych państw, m.in. USA, Kanady i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

abw.gov.pl

Zatrzymania związane są z prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie śledztwem przeciwko osobom podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Proceder ten polegał na wyłudzeniu podatku VAT w obrocie towarami z Dalekiego Wschodu o wartości nie mniejszej niż 165 mln zł oraz „pranie brudnych pieniędzy” pochodzących z tych przestępstw.

- Przestępczy proceder funkcjonował od lutego 2015 r. do połowy marca 2018 r. na terenie Wólki Kosowskiej, Warszawy oraz innych miejscowości na obszarze Polski. W tym okresie członkowie grupy rejestrowali, nabywali udziały bądź kontrolowali działalność w szeregu spółek pełniących rolę tzw. słupów. Dokonywali zaniżania wartości celnych importowanych towarów, doprowadzając w ten sposób do uszczuplenia podatku VAT. Należności za towar przekazywane były na ich rachunki bankowe. Następnie środki pieniężne niezwłocznie były transferowane za granicę, m.in. na rachunki bankowe w Stanach Zjednoczonych, Wietnamie oraz Chinach – wynika z informacji przekazanej przez Departament Bezpieczeństwa Narodowego - Wydział Komunikacji Społecznej KPRM.

 
Jak się dowiadujemy zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu pomocnictwo przy „praniu brudnych pieniędzy”. Wobec trzech z nich zastosowano dwumiesięczny areszt tymczasowy,  natomiast czwarty z zatrzymanych otrzymał wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł., dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Okazuje się, że wcześniej, w tej samej sprawie, zatrzymano 4 obcokrajowców pełniących kluczową rolę w działalności grupy przestępczej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#pranie brudnych pieniędzy #ABW #afera #finanse #bank

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo