Gazeta Polska: Metoda na reset. O odpowiedzialności w sprawie Odry Czytaj więcej!

Macierewicz: 14 sierpnia rząd odrzucił obietnicę, którą powtarzał przez miesiące

14 sierpnia podjęto decyzję, że Wojska Obrony Terytorialnej nie będą przekazane szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, panu gen. Wiesławowi Kukule, nie będzie zrealizowana ta decyzja, o której od dwóch miesięcy się mówiło i obiecywało - powiedział na antenie TV Republika Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.

Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz
fot. Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Macierewicz w TV Republika wskazał, że jego zdaniem ta sytuacja to "skutek ataku na WOT, który to rozwija się od co najmniej 3 miesięcy".

Podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej to struktura "niesłychanie istotna dla bezpieczeństwa państwa, zwłaszcza środowisk regionalnych, jak i polskich granic. WOT odgrywają fundamentalną dziś rolę w polskiej armii".

- Tusk odrzuca obietnicę, którą powtarzał przez miesiące, że Kukuła będzie nimi dowodził - dodał Macierewicz.

Termin przełożony

Według zapowiedzi zmiana podporządkowania WOT, podlegających obecnie bezpośrednio ministrowi obrony, i włączenie ich do ogólnego systemu dowodzenia miała nastąpić 14 sierpnia 2024 r. W tym dniu Wojska Obrony Terytorialnej miały być podporządkowane Sztabowi Generalnemu WP. W czerwcu WOT zostały poddane certyfikacji.

Sztab Generalny WP na portalu X przekazał, że termin podporządkowania Wojsk Obrony Terytorialnej pod SGWP został przełożony. SGWP wskazuje, że trwa obecnie dyskusja dotycząca nowego systemu dowodzenia w Siłach Zbrojnych RP, gdzie według założeń, ma powstać Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych, pod które podlegać będą wszystkie rodzaje sił zbrojnych.

"Zdecydowano więc wstrzymać przekazanie WOT w podporządkowanie Sztabu Generalnego WP, gdyż w przyszłości może nastąpić konieczność zmiany ich podległości"

- czytamy.

Drugim powodem, który wymienia Sztab Generalny, jest potrzeba dokonania zmian prawnych w zakresie podporządkowania WOT.

"Ponadto potrzebne jest uwzględnienie pewnych uwag, które zostały zdefiniowane podczas certyfikacji tego rodzaju sił zbrojnych, narzucających wykonanie zadań uzupełniających, szczególnie w brygadach powstałych w ostatnim etapie ich formowania"

- napisał SGWP.

Kosiniak-Kamysz: Nie mogłem podjąć innej decyzji

Zmiana podporządkowania powstających od 2017 roku WOT miała być finalnym etapem formowania tego rodzaju wojsk; miała być poprzedzona certyfikacją odpowiednich zdolności i możliwości WOT.

"Jest kilka powodów" – powiedział szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o przyczyny odwołania zmiany podporządkowania WOT.

"Po pierwsze – to jest długi proces, dłuższy pewnie niż zakładaliśmy, i on musi być starannie zrobiony. Dla mnie sprawa związana z praworządnością, rzetelnością funkcjonowania, jakością jest sprawą nie polityki, ale honoru" – mówił minister.

Szef MON odniósł się też do kwestii certyfikacji WOT.

"Była certyfikacja, trzeba jeszcze kilka rzeczy doprecyzować, żeby na mocy dzisiaj obowiązującej ustawy to przekazać. Takie możliwości dzisiaj nie było, więc nie mogłem podjąć innej decyzji niż odroczyć ten moment"

– oświadczył.

Jak dodał, kolejnym powodem braku zmiany podporządkowania WOT jest kwestia trwających w parlamencie prac nad przygotowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę projektem ustawy, który w dużym stopniu zmienia funkcjonowanie systemu kierowania i dowodzenia w polskim wojsku.

"Tam też jest zupełnie inne podporządkowanie WOT niż pod szefa SGWP. To są powody, dla których zdecydowaliśmy się odłożyć ten moment, żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik" – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych WP. Formalnie zostały utworzone 1 stycznia 2017 r., choć proces tworzenia nowej formacji rozpoczął się rok wcześniej. Docelowo WOT ma liczyć 20 brygad. Pierwszym dowódcą Wojsk był obecny szef sztabu WP, gen. Wiesław Kukuła.

 



Źródło: TV Republika, niezalezna.pl

 

#Antoni Macierewicz #gen. Wiesław Kukuła #WOT #Wojska Obrony Terytorialnej #Sztab Generalny Wojska Polskiego

dm