W bazylice Mariackiej w Krakowie rozpoczęła się msza pogrzebowa prof. Wandy Półtawskiej, współpracowniczki i przyjaciółki Jana Pawła II, byłej więźniarki niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. W bazylice zebrały się tłumy wiernych.
Mszy pogrzebowej w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz.
Uroczystości mają charakter państwowy. Biorą w nich udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą, przedstawiciele rządu, m.in. szefowa MRiPS Marlena Maląg, szef MEiN Przemysław Czarnek, parlamentarzyści, duchowni, osoby konsekrowane oraz licznie zgromadzeni wierni.
Liturgię koncelebruje m.in. metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, senior archidiecezji katowickiej Wiktor Skworc oraz kilkudziesięciu księży.
Po liturgii ciało prof. Półtawskiej spocznie na cmentarzu Salwatorskim. Uroczystości rozpoczną się tam o godz. 16.00.
Wanda Półtawska zmarła w nocy z 24 na 25 października w swoim domu w Krakowie. 2 listopada skończyłaby 102 lata.
Uroczystości pogrzebowe Wandy Półtawskiej mają charakter państwowy. Uczestniczy w nich @prezydentpl Andrzej Duda. Przedstawiciele @KUL_Lublin są już wewnątrz katedry. pic.twitter.com/pJWih5MV3V
— KUL, John Paul II Catholic University of Lublin (@KUL_Lublin) October 31, 2023
Dziś o godzinie 13.00 będzie sprawowana Msza św. żałobna w intencji śp. dr Wandy Półtawskiej, bezkompromisowego obrońcy życia, w bazylice Mariackiej w Krakowie.
— Tomasz Sakiewicz (@TomaszSakiewicz) October 31, 2023
Kościół już pełny. pic.twitter.com/c00awDkg8P
W Bazylice Mariackiej w Krakowie rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe śp. dr Wandy Półtawskiej. Eucharystii przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosi również homilię.
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) October 31, 2023
Transmisja: @TVP1 pic.twitter.com/mkdxGC3Iew
Wanda Wiktoria Wojtasik przyszła na świat 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Po wybuchu II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną. 17 lutego 1941 r. została aresztowana i osadzona w obozie koncentracyjnym Ravensbrück, gdzie przeprowadzano na niej eksperymenty medyczne.
Po wojnie studiowała medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie też uzyskała doktorat z psychiatrii. Tam poznała swojego męża Andrzeja Półtawskiego, filozofa, z którym miała cztery córki.
Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy spotkała się z Karolem Wojtyłą. Autor jej biografii, Tomasz Krzyżak, przypuszcza, że stało się to w 1953 r., kiedy Półtawska poszła do spowiedzi do Wojtyły. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II.
Półtawska była wykładowczynią na Wydziale Teologicznym UJ (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Zorganizowała też i kierowała Instytutem Teologii Rodziny przy tej uczelni. Wykładała także w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.
Pracowała w poradni wychowawczo-leczniczej przy Katedrze Psychologii UJ. Prowadziła też badania ofiar obozu Auschwitz – tzw. dzieci oświęcimskich. Jest autorką publikacji poświęconych m.in. psychiatrii i o tematyce katolickiej.
Po raz ostatni publicznie spotkała się z młodzieżą 22 września 2023 w Krakowie - było to ponad czterogodzinne spotkanie z finalistami XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego "Polskie Więźniarki w Ravensbrück".
W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego - w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".