Tortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Kim jest sędzia, który knebluje usta prasie? Kontrowersyjna kwestia z frankowiczami

27 sierpnia 2020 r. sędzia Rafał Wagner z I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie podjął decyzję o nałożeniu na dziennikarza "Gazety Polskiej" Piotra Nisztora rocznego zakazu publikowania treści dotyczących Bońka. Tak się składa, że "GP" pisała o sędzim Wagnerze na początku 2019 r. - pytając o jego kontrowersyjne powiązania.

Aleksiej Witwicki/GAZETA POLSKA

W lutym 2019 r. "Gazeta Polska" pisała o tym, że część sędziów orzekających w sprawach dotyczących banków i kredytów jest rodzinnie powiązanych z lobby bankowym - alarmują o tym od dawna przedstawiciele środowisk „frankowiczów” oraz broniący ich prawnicy. - Jako prawnikowi jest mi wstyd, że takie mamy sądy - komentował w rozmowie z "GP" dr Jacek Czabański, adwokat, autor licznych publikacji na temat kredytów powiązanych z kursem waluty obcej.

„Jeden nieprawomocny wyrok sądu rejonowego nie zmienia korzystnej dla banków linii orzeczniczej w sprawach kredytów frankowych […] W tej sytuacji optymistyczny dla kredytobiorców przekaz medialny w sprawie wyroku warszawskiego sądu rejonowego wydaje się być pochopny”

- pisała w 2016 r. "Rzeczpospolitej - po wydaniu przez jeden z sądów wyroku korzystnego dla „frankowiczów” - radca prawny Anna Cudna-Wagner, będąca pełnomocnikiem mBanku. We wrześniu 2017 r. znana kancelaria CMS informowała:

„Do grona partnerów kancelarii CMS dołączyła Anna Cudna-Wagner, radca prawny z ponad 15-letnim doświadczeniem w prowadzeniu sporów sądowych. Jako partner w departamencie postępowań spornych będzie odpowiadać przede wszystkim za spory gospodarcze i cywilne prowadzone przed sądami powszechnymi i trybunałami arbitrażowymi dla klientów z sektora bankowego”.

Tak się składa, że mąż Anny Cudnej-Wagner to właśnie Rafał Wagner, który jest przewodniczącym I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie. A tam... rozpoznaje sprawy przeciwko mBankowi, gdy nazwisko powoda zaczyna się na litery od A do M. Co prawda sędzia Wagner sam wyłącza się z tego typu spraw, ale jego koledzy-sędziowie w kierowanym przez niego wydziale już tego nie robią. W 2017 r. sprawę opisywał portal money.pl:

„Anna Cudna-Wagner, żona sędziego Rafała Wagnera, przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie, reprezentuje przed tym wydziałem interesy banków w sprawach frankowiczów. Adwokatka w swojej karierze reprezentowała już Bank Millennium, mBank i Pekao. - Zatrważający jest fakt, iż sędziowie sami tak łatwo rezygnują z niezawisłości. Tak małą wagę przykładają do zasad przyjętych od konstytucji po zasady etyki zawodu sędziowskiego. Zapominają o transparentności, bezstronności, niezależności i niezawisłości. Czyli o cechach, o których w ostatnim czasie tak wiele napisano i powiedziano - mówi Arkadiusz Szcześniak [prezes Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu]".

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

wg
Wczytuję ocenę...
Wideo