Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Jeden z ostatnich wywiadów Wandy Półtawskiej: Nie ma takiego drugiego człowieka jak Ty - ZOBACZ

Człowiek dzisiaj nie wie, że mądrość to nie jest to, co Ty możesz kupić, bo mądrość to jest zdolność wyboru, a świat jest stworzony olbrzymi i piękny. Nie jesteś stworzony dla pustyni, tylko dla ludzi i tylu tych ludzi przejdzie przez twoje życie, nie wiesz ilu, ale musisz wiedzieć jedną podstawową rzecz. Nie ma takiego drugiego człowieka jak Ty – mówiła w jednym z ostatnich wywiadów Wanda Półtawska - wybitna polska lekarka, wielka obrończyni życia poczętego, która w lutym br. została Laureatką Nagrody "Człowieka 30-lecia Gazety Polskiej". Dziś rzecznik kurii krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski przekazał informację o śmierci współpracowniczki i przyjaciółki Jana Pawła II.

Wanda Półtawska
Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

Zmarła dziś Wanda Półtawska – współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz psychiatra, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. 2 listopada skończyłaby 102 lata.

W lutym 2023 roku bliska przyjaciółka papieża Jana Pawła II i dama Orderu Orła Białego - została Laureatką Nagrody "Człowieka 30-lecia Gazety Polskiej".

Człowiek dzisiaj nie wie, że mądrość to nie jest to co Ty możesz kupić, bo mądrość to jest zdolność wyboru, a świat jest stworzony olbrzymi i piękny. Nie jesteś stworzony dla pustyni, tylko dla ludzi i tylu tych ludzi przejdzie przez twoje życie, nie wiesz ilu, ale musisz wiedzieć jedną podstawową rzecz. Nie ma takiego drugiego człowieka jak ty. To jest dogmat wiary katolickiej, nie ma takiego drugiego jak ty. I tę prawdę powinien potwierdzić każdy dojrzały, rozumny człowiek. Ale skąd weźmie się ten mądry, dojrzały człowiek? Nauczał filozof Karol Wojtyła – ty sam masz być dla siebie terenem działania. I to co ty zrobisz będzie tobą. Ty sam piszesz swój życiorys. I nikt nie może wiedzieć, co ty masz w swej pamięci i w swej duszy

– mówiła przy tej okazji Półtawska.

Wywiad został nagrany po tym, jak Wanda Półtawska otrzymała Nagrodę 30-lecia „Gazety Polskiej”.

 


Przed wręczeniem wyjątkowej nagrody przedstawiono zebranym na Gali krótki biogram wideo prof. Wandy Półtawskiej. - Była strażniczką wartości Jana Pawła II - wartości katolickich, a także wartości polskich - usłyszeliśmy.

Podczas laudacji, Piotr Lisiewicz, zastępca redaktor naczelnego "Gazety Polskiej" wskazał, że "są chwile, gdy nawet "Gazeta Polska" staje w pokorze, bo jestesmy świadomi swoich niedoskonałości, a stykamy się z czymś najważniejszym".

- Historia Wandy Półtawskiej to historia Polski ostatnich 100 lat. Jest taki pomnik autorstwa Jerzego Kaliny pod nazwą "Pomnik anonimowego przechodnia" we Wrocławiu, gdzie ludzie schodzą pod ziemię coraz bardziej i wychodzą potem na zewnątrz. (...) To było udziałem Wandy Półtawskiej, tak układało się jej życie. Najpierw mała dziewczynka, oglądająca Piłsudskiego na kasztance, potem szczęśliwa II RP, harcerstwo, potem zapadanie się i kulminacją zapadania było Ravensbruck. (...) Czytałem, jadąc tutaj z Poznania przez Kutno, po latach książkę prof. Wandy Półtawskiej "Boję się snów", czytałem, jak Wanda Półtawska jechała pociągiem przez Kutno i Poznań do Ravensbruck, to zapadnięcie - walka o własną godność, bycie dumnym, że "nasz XV blok przeciwstawia się Niemcom", którzy przecież mogą zabić. Jedna, druga niewola, a potem wielkość, wstawanie, powstawanie - to wszystko, co zrobił Jan Paweł II i małżeństwo Wandy i Andrzeja Półtawskich, jego przyjaciele

- mówił Piotr Lisiewicz.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#prof. Wanda Półtawska #Jan Paweł II

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo