Bodnar kontra Giertych » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Wyjątkowa Biografia Doktor Wandy Półtawskiej, laureatki Nagrody 30-lecia ,,Gazety Polskiej"

"O więcej niż życie. Biografia w zarysie". Tak brzmi tytuł najnowszej książki poświęconej życiu doktor Wandy Półtawskiej, laureatki nagrody 30-lecia "Gazety Polskiej". "To świadectwo osoby kochającej ludzi, wiernie stającej w obronie życia i niestrudzenie zabiegającej o niebo dla tych, których Pan Bóg postawił na jej drodze" - brzmi fragment opisu biografii. Zapraszamy do zakupu!

sklep.gazetapolska.pl

Przypominamy, w lutym podczas gali 30-lecia "Gazety Polskiej", specjalna nagroda trafiła właśnie do Wandy Półtawskiej. Prof. Półtawska, lekarz psychiatra, obrończyni życia poczętego, bliska przyjaciółka i współpracownik św. Jana Pawła II, Dama Orderu Orła Białego, została tym samym człowiekiem 30-lecia "GP".

Podczas laudacji, Piotr Lisiewicz, zastępca redaktor naczelnego "Gazety Polskiej" wskazał, że "są chwile, gdy nawet "Gazeta Polska" staje w pokorze, bo jestesmy świadomi swoich niedoskonałości, a stykamy się z czymś najważniejszym".

"Wanda Półtawska uosabia wszystko, o co walczymy, o co chodziło przedwojennej Polsce, tym, którzy trafiali do łagrów, obozów, którzy stawiali opór komunie. Wbrew bieżącym koniunkturom Polska trwa"

- mówił Piotr Lisiewicz.

Nagrodę w imieniu laureatki odebrała jej córka, Anna Półtawska-Dadak.

"Ta gazeta wasza, która ma być polska, wydobywa to, o co chodzi - masz wiedzieć, że nie byle kto cię stworzył, że jesteś najważniejszy zawsze, bo nikt ważniejszy od człowieka nie istnieje"

- mówiła na przedstawionym podczas gali nagraniu prof. Wanda Półtawska.

Fragment książki możesz przeczytać, klikając » TUTAJ
​​​​​​

 

"Szczęśliwe dzieciństwo i spędzona w szkole sióstr urszulanek młodość, przerwana wybuchem wojny; wyrok śmierci za działalność w Szarych Szeregach, cztery lata przeżyte w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück i przeprowadzona tam przez niemieckich lekarzy operacja pseudomedyczna; decyzja o studiach medycznych podjęta w trupiarni obozu Neustadt-Glewe (po uznaniu przez lekarza za zmarłą); cudowne uzdrowienie z choroby nowotworowej za wstawiennictwem Ojca Pio; kilkudziesięcioletnia współpraca z ks. Karolem Wojtyłą, biskupem, arcybiskupem, kardynałem i wreszcie papieżem Janem Pawłem II; wszechstronna pomoc udzielona niezliczonym tysiącom ludzi; pomysł Deklaracji Wiary medyków; 73 lata małżeństwa z prof. Andrzejem Półtawskim, wybitnym filozofem i łaska ponad 100 lat stale aktywnego życia – to tylko niektóre wątki wyjątkowej historii życia, które mogłoby posłużyć za scenariusz nie tylko jednego filmu, ale całego serialu”

–  pisze we wstępie ks. Tomasz Lubaś SSP wieloletni dyrektor Edycji Świętego Pawła.

Lekarz psychiatra, psychoterapeuta, doradca rodzinny, nauczyciel, wychowawca młodzieży, wykładowca antropologii Karola Wojtyły, wykładowca medycyny pastoralnej, biegły sądowy, radny miasta Krakowa, uczestnik debat publicznych, pisarz, publicysta, recenzent teatralny… Przede wszystkim jednak Wielki Człowiek, chrześcijanin, który w obronie godności i prawdy nie boi się zbuntować nawet wobec kierownictwa niemieckiego KL Ravensbrück, mając już zasądzony przez Gestapo w Lublinie wyrok śmierci. 

Książka „O więcej niż życie” ukazuje zarówno znane, jak i mniej znane wątki działalności Doktor Wandy Półtawskiej, łącząc setki biograficznych fragmentów wybranych z jej licznych książek, artykułów, wykładów i wypowiedzi, a także tekstów dotychczas niedrukowanych, wyjętych z szuflady – z myślą o tej publikacji. Całość uzupełniają liczne zdjęcia z archiwum Pani Doktor. Pierwszy raz usłyszymy historię „Brzydkiej Madonny”, której Doktor Półtawska „musiała bronić” w… Watykanie i przeczytamy wzruszający list Matki Bożeny Szerwentke, napisany w 1963 pod wpływem lektury „I boję się snów”. Matka Serwentke, dyrektor Szkoły Urszulanek w Lublinie pisze do swojej byłej uczennicy: „Mimo ogromu cierpienia, męki i udręki, na miarę przelewającą się ponad brzegi, nie ma u Ciebie pesymizmu ani lamentów, ani nienawiści… To cud Opatrzności Bożej, że jesteś wśród nas. A jeśli tu jesteś, to dla jakiejś sprawy, dla jakiejś nauki, ale przede wszystkim jesteś dla tej odwiecznej miłości, której służysz – poprzez wszystkie posługi oddane człowiekowi”.

Teksty zawarte w książce, pisane na przestrzeni kilkudziesięciu lat na marginesie pracy lekarza psychiatry, są także świadectwem wielkiego talentu literackiego Doktor Wandy Półtawskiej i jej niepowtarzalnego stylu operującego konkretem, żywym obrazem, wzniosłością i humorem, niezwykłą zdolnością obserwacji świata, duchową głębią i prawdą psychologiczną osób.

 „O więcej niż życie” to także świadectwo wzniosłej historii Polski przedwojennej, okrutnych czasów okupacji niemieckiej, walki w zniewolonej przez komunistów powojennej Polsce o godność ludzi i wolność Kościoła oraz współczesnej – w czasach dyktatury relatywizmu – walki cywilizacji życia i miłości z cywilizacją śmierci i nienawiści (rozwody, aborcja, antykoncepcja, eutanazja).

Czas publikacji tej książki, ukazującej kilkudziesięcioletnią współpracę Doktor Wandy Półtawskiej z księdzem Karolem Wojtyłą-świętym Janem Pawłem II w służbie świętości każdego człowieka, Kościoła oraz wolności Polski i świata, zbiega się z medialną kampanią kłamstw wokół działalności biskupa Wojtyły w Krakowie. Książka oczywiście nie powstała doraźnie, ale jest w tym czasie niezwykle znaczącym głosem prawdy. Jest w niej m.in. wątek troski metropolity krakowskiego o wychowanie dobrych, ukształtowanych kapłanów, czego wyrazem było m.in. zlecenie Doktor Półtawskiej psychiatrycznych badań kandydatów do kapłaństwa i zakonów oraz prowadzenia w Seminarium Duchownym w Krakowie zajęć z medycyny pastoralnej. W książce są też liczne świadectwa troski biskupa Karola Wojtyły o los każdego dziecka, młodzieży, rodziny i każdej samotnej matki – to On w czasach, gdy komuniści traktowali wszelkie spotkania w kościele jako działalność antyrządową, udostępnił Doktor Półtawskiej jeden z pokoi swego apartamentu przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie, by mogła tam przyjmować pacjentów szukających porady.

Książka „O więcej niż życie” pobudza do refleksji, że człowieczeństwo każdego z nas to zadanie do spełnienia, bo – jak pisze dr Półtawska: „Nikt nie rodzi się ani świętym, ani zbrodniarzem – ale przez życie staje się”.

Wspaniała akcja!
Do każdego egzemplarza książki dołączono piękną pocztówkę, na której Czytelnik może przekazać słowa podziękowania i uznania dla Doktor Wandy Półtawskiej. Pocztówki zostaną przekazane Pani Półtawskiej przez wydawnictwo.

 

 

 Źródło: Gazeta Polska,

 

#Gazeta Polska #książka #Wanda Półtawska #Polska #biografia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo