- Niezłomnym winni jesteśmy nie tylko pamięć. Winni jesteśmy im kontynuację ich dzieła, które zmierzało ku temu, aby Polska była wolna, niepodległa, demokratyczna, ale także silna, bezpieczna i dostatnia - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu przypomniał, że "w tym roku 1 marca już po raz trzynasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych".
"Święto upamiętniające bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego zainicjował w 2010 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński"
- zaznaczył Mateusz Morawiecki.
"Przypisywano im zbrodnie, których nie popełnili. Odmawiano im godności ludzkiej, dezawuując ich patriotyzm i złożoną przysięgę żołnierską. A oni - niestrudzeni, wciąż walczyli o suwerenną ojczyznę"
- podkreślił Morawiecki.
Przypomniał, że "wiedzy o Wyklętych przez wiele lat nie można było nabyć w szkole".
"Historię Żołnierzy Wyklętych przekazali mi Rodzice, dlatego chciałbym dziś szczególnie podkreślić wagę wartości i historii, jakie przekazywane są w polskich rodzinach z pokolenia na pokolenie. Rozmawiajmy, pytajmy, uczmy się od naszych rodziców, babć i dziadków, bo ta wiedza i relacje są bezcenne - zarówno dla nas samych, jak i przyszłości Polski"
- napisał premier.
Jak również podkreślił, "Niezłomnym winni jesteśmy nie tylko pamięć".
"Winni jesteśmy im kontynuację ich dzieła, które zmierzało ku temu, aby Polska była wolna, niepodległa, demokratyczna, ale także silna, bezpieczna i dostatnia"
- podkreślił.
Szef rządu we wpisie przypomniał także słowa Adama Mickiewicza, który napisał: "Jeśli zapomnę o nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie". "Nie zapomnimy! Cześć i chwała Bohaterom!" - podkreślił premier.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 1 marca od 2011 r. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.