Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Dziecko skrzywdzone - sąd musi powiadomić prokuratora

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby sądy rodzinne miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o sprawach, w których jest zagrożone dobro dziecka oraz o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Zgłoszenie, w trybie pilnym, takiej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego zapowiada szef resortu Zbigniew Ziobro.

- Prokuratura musi mieć możliwość szybkiej i zdecydowanej reakcji w sytuacjach, gdy dzieci spotyka krzywda – powiedział Ziobro.

Art. 59 Kpc stanowi: "Sąd zawiadamia prokuratora o każdej sprawie, w której udział jego uważa za potrzebny" - co oznacza tylko możliwość zawiadomienia prokuratury. Nowela ma nałożyć na sądy rodzinne taki obowiązek - gdy dobro dziecka jest zagrożone i gdy są prowadzone z urzędu postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

- Życie niewinnego, bezbronnego dziecka powinno być bezwzględnie chronione. Prokuratorzy muszą mieć możliwość, by reagować natychmiast, gdy pojawiają się pierwsze sygnały, że w jakiejś rodzinie dziecku dzieje się krzywda. Muszą działać, zanim dojdzie do większej tragedii – dodał minister sprawiedliwości-prokurator generalny.

Przyznał, że ta inicjatywa jest odpowiedzią na głośne ostatnio przypadki drastycznych przestępstw wobec dzieci: skatowania na śmierć półrocznego Maksymiliana z Rzeszowa i pobicia jego dwuletniej siostry; znęcania się nad dwumiesięcznym Igorem z Łodzi, który doznał złamania czaszki czy próby samobójczej maltretowanej przez matki 10-latki z Zamościa.

"Do takich i podobnych tragedii dochodzi niejednokrotnie w rodzinach, które są objęte dozorem kuratora albo w sprawach których trwają postępowania o ograniczenie praw rodzicielskich. Ale prokuratorzy o tym nie wiedzą, ponieważ sądy nie mają obowiązku ich o tym informować" - podkreślił Ziobro. "A to właśnie prokuratorzy mają największe możliwości działania. Mogą – w odróżnieniu od kuratorów czy organów opieki społecznej – zbierać i zabezpieczać dowody, a w skrajnych przypadkach wnioskować o areszt wobec osób, które dopuszczają się przemocy wobec dzieci" – oświadczył.

"Nowelizacja wymusi współpracę sądów z prokuraturą. Pozwoli prokuratorom na szybką i stanowczą reakcję, na skuteczniejszą walkę z patologicznymi zachowaniami wobec dzieci" – ocenił Ziobro. Dlatego – jak zapowiedział – projekt nowelizacji art. 59 Kpc zostanie w trybie pilnym skierowany do prac legislacyjnych.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#sąd #nieletni #dzieci #Ministerstwo Sprawiedliwości

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo