– Zakończono postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta Torunia z 7 kwietnia 2025 roku, zatwierdzającej projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany oraz udzielającej pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z podziemnymi halami garażowymi i towarzyszącą infrastrukturą techniczną SKY CT w Toruniu. W wyniku przeprowadzonego postępowania wydana została odmowa stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta Torunia
– poinformowała rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Natalia Szczerbińska.
Stowarzyszenie Wolna Winnica, które protestuje przeciwko „drapaczowi chmur” na tym terenie, przekazało, że zamierza odwołać się od tej decyzji do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie.
– Decyzja wojewody jest dla nas niekorzystna, ale nie jest ostateczna. Będziemy korzystali z przysługującego nam prawa do złożenia odwołania. Na każdym etapie wykorzystujemy wszystkie możliwości odwoławcze. Obecnie zaskarżyliśmy do sądu umorzone postępowanie przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej. Pracujemy również nad wnioskiem do sądu o unieważnienie miejscowego planu, który uchwaliła rada miasta w czasie pandemii bez udziału społeczeństwa. Natura2000 to teren wyjątkowy i nie powinny na nim powstać dominanty wysokościowe
– powiedziała Joanna Żuchowska ze Stowarzyszenia Wolna Winnica.
Rzecznik prasowa wojewody podkreśliła, że zdaniem wojewody większość zarzutów zawartych we wniosku Stowarzyszenia Wolna Winnica oraz Fundacji Zielone Kujawy dotyczy postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
– Natomiast w niniejszym postępowaniu możliwe byłoby uwzględnienie jedynie zarzutów dotyczących niezgodności pozwolenia na budowę z ustaleniami decyzji środowiskowej i przepisami prawa w zakresie ochrony środowiska. W tym kontekście wszelkie zarzuty dotyczące nierzetelności sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko, jak również ewentualne nieprawidłowości w postępowaniu zakończonym decyzją Prezydenta Miasta Torunia z 2 listopada 2022 roku o środowiskowych uwarunkowaniach nie stanowią podstawy do stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę
– wskazała Szczerbińska.
Dodała, że przedstawione przez wnioskujących argumenty dotyczące ochrony środowiska stanowią w istocie rzeczy polemikę z dokumentem „ocena oddziaływania na środowisko”. – Porównanie projektu budowlanego i projektu zagospodarowania z ustaleniami decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wskazuje, że projekty te spełniają warunki określone w decyzji środowiskowej – wyjaśniła stanowisko Urzędu Wojewódzkiego.
– Wojewoda stwierdził również, że w niniejszym postępowaniu nie można rozstrzygać prawidłowości procedowania przez Radę Miasta przy uchwalaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Winnica” dla terenów położonych w otoczeniu mostu gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. W ocenie Urzędu Wojewódzkiego zatwierdzone decyzją Prezydenta Miasta Torunia z kwietnia 2025 roku projekty są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Winnica”. Prezydent Miasta Torunia był organem właściwym do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę
– przekazała rzecznik wojewody.
Podsumowała, że w ocenie wojewody decyzja prezydenta miasta o pozwoleniu na budowę jest zgodna z ustaleniami decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z 2 listopada 2023 roku.
– Sprzeciwiamy się tej intensywnej zabudowie chronionego obszaru, na którym do tej pory istniała jedynie niska zabudowa jednorodzinna. Dolina Dolnej Wisły stanowi ostoję ptasią o randze europejskiej, występują tu rzadkie gatunki wpisane na polską czerwoną listę ptaków zagrożonych wyginięciem. Istnieje mnóstwo opracowań, które opisują kolizje ptaków z wysokimi budynkami, a żadne zabezpieczenia powierzchni szklanych nie są w pełni wystarczające z uwagi na różne warunki atmosferyczne, np. mgły
– powiedziała już w marcu Żuchowska ze Stowarzyszenia Wolna Winnica.
W jej ocenie budowa na terenie, gdzie są wody podziemne pod wysokim ciśnieniem i osuszanie tej ziemi, gdy w Polsce od lat panuje susza hydrologiczna, „jest działaniem na szkodę społeczeństwa”.
Budynek na Winnicy ma być pierwszym w Toruniu „drapaczem chmur”.