Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Do polskich szkół uczęszcza już ponad 100 tys. dzieci z Ukrainy

Do polskiego systemu edukacji przez dwa tygodnie dostało się 105 tys. dzieci ukraińskich; w ciągu najbliższych tygodni dostaną się kolejne setki tysięcy - powiedział dziś minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/klimkin

Szef resortu edukacji i nauki mówił na antenie telewizji Republika, że przyjmowanie ukraińskich dzieci do polskich szkół w minimalny sposób ingeruje w polski system oświaty i nie zakłóca go.

"Polskie dzieci mogą normalnie kontynuować edukację, pomimo tego, że do systemu przez dwa tygodnie dostało się już 105 tys. dzieci ukraińskich i dostanie się kolejne setki tysięcy w ciągu najbliższych tygodni"

- powiedział Czarnek.

Dodał, że w Polsce jest już 700 tys. dzieci z Ukrainy.

"Nikt w żadnej polskiej szkole nie zamierza odzierać Ukraińców z ukraińskości. Powtarzamy wszystkim naszym ukraińskim przyjaciołom i dzieciom, które są w polskich szkołach, że jesteśmy tu po to, żeby się nimi zaopiekować edukacyjnie na czas, kiedy tu są (...), by były gotowe do powrotu na Ukrainę, bo są potrzebni wolnej i niepodległej Ukrainie"

 - podkreślił minister.

Czarnek mówił, że do stworzenia postulowanych przez ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycię ukraińskich szkół w Polsce, wymaga zaangażowania środków zewnętrznych.

"W pierwszej kolejności mamy inne zadania organizacyjne"

- dodał.

Nauczycielki z Ukrainy a praca w polskich szkołach

Szef resortu edukacji poinformował ponadto, że ukraińskie nauczycielki są już zatrudniane jako pomoc dla polskich nauczycieli.

"To ma dwa kapitalne efekty: ukraińskie dzieci mają swojego ukraińskiego nauczyciela i tłumacza; po drugie mamy aktywizację pań, które przyjeżdżają ze swoimi dziećmi"

- mówił. Przyznał jednocześnie, że "nie ma wielkiego poruszenia" jeśli chodzi o chęć zatrudnienia.

Czarnek przekazał, że ogłoszono dziś nabór na kurs on-line języka polskiego dla nauczycielek z Ukrainy.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina #Rosja #wojna #dzieci #uchodźcy #pomoc #Polska #szkoły

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo