Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy kobiety podejrzewane o obrazę uczuć religijnych poprzez rozlepianie naklejek przedstawiających Matkę Bożą w tęczowej aureoli. Niezadowolenie z wyroku sądu wyrazili płoccy biskupi oraz Akcja Katolicka Diecezji Płockiej. "Działania, których dotyczyło postępowanie sądowe, w sposób oczywisty naruszały ład społeczny i – w swojej istocie – są zaprzeczeniem idei tolerancji, na którą powołują się sprawcy" - piszą biskupi w opublikowanym stanowisku.
Biskupi diecezji płockiej wydali oświadczenie, w którym podkreślili, iż nie godzą się z wyrokiem uniewinniającym oskarżone o rozlepianie nalepek z Matką Bożą Częstochowską w tęczowej aureoli.
- napisali we wspólnym oświadczeniu biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy tej diecezji Mirosław Milewski oraz biskup senior Roman Marcinkowski.
- oświadczyli biskupi płoccy w swym stanowisku.
Osobne oświadczenie wydała też Akcja Katolicka Diecezji Płockiej. Podkreślono w nim, że "katolicy świeccy, członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, wyrażają swoje najwyższe zaniepokojenie wyrokiem Sądu Rejonowego w Płocku z dnia 2 marca 2021 r., w sprawie z art. 196. kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej".
- brzmi oświadczenie podpisane przez prezesa, zarząd i Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej.
We wtorek Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy oskarżone w procesie o obrazę uczuć religijnych. Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół jednego tamtejszego kościoła św. Dominika nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura nie wyklucza apelacji.
Sprawa Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. dotyczy wydarzeń z nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r., gdy wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.