Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Zbierali informacje, robili zdjęcia, byli bardzo aktywni. Żaryn ujawnia kulisy działania rosyjskich szpiegów

Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku polskie służby zatrzymały już 20 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskim lub białoruskim wywiadem. Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP nie ma najmniejszych wątpliwości, że Rosjanie intensyfikują działania wywiadowcze wobec Polski. Stanisław Żaryn ujawnia, że zatrzymane przez polski kontrwywiad osoby były bardzo aktywne i prowadziły szeroko pojęte rozpoznanie infrastruktury krytycznej na terenie naszego kraju.

Zdjęcie autorstwa Xianyun Zhu z Pexels

Informacje o zatrzymaniu kolejnych dwóch osób podejrzanych o szpiegostwo przekazano w poniedziałek. Na antenie TVP info skomentował to zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jakie informacje zbierali szpiedzy?

Zatrzymany 21 marca 2023 roku cudzoziemiec jest podejrzany o prowadzenie na rzecz rosyjskich służb specjalnych działań rozpoznawczych. Materiał dowodowy wskazuje, że gromadził on informacje, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskim służbom.

Ten człowiek był bardzo aktywny, zbierał informacje na temat infrastruktury krytycznej, a także instytucji odpowiedzialnych za polskie bezpieczeństwo na terenie województw północnych i przekazywał je Rosjanom.

– ujawnił informacje o jednym ze szpiegów Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych.

W czasie czynności prokuratorskich podejrzany przyznał się do popełnionego przestępstwa, opisał szczegóły swoich działań oraz okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r.

Prawdopodobnie to, co udało mu się zdobyć i przekazać nie ma znaczenia krytycznego, ale sama w sobie jest to sytuacja niebezpieczna.

– skomentował Żaryn.

Zatrzymany przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu. Zgodnie z decyzją Sądu został aresztowany na 3 miesiące.

Szukał informacji o jednostkach wojskowych

1 marca na podstawie informacji kontrwywiadu wojskowego zatrzymano innego cudzoziemca, pracującego na rzecz białoruskich służb specjalnych.

Druga osoba, o której ujęciu poinformowano dzisiaj - jak powiedział Stanisław Żaryn - zajmowała się zdobywaniem wiedzy o jednostkach wojskowych i przekazywała informacje na Białoruś. SKW zidentyfikowało ją na początku miesiąca, w trakcie innej operacji. 

Mężczyzna usłyszał zarzuty prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz białoruskiego wywiadu. Zgromadzone materiały wskazują, że podejrzany prowadził rozpoznanie obiektów istotnych dla bezpieczeństwa RP, w tym związanych z Siłami Zbrojnymi RP.

Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy

Oba śledztwa są rozwojowe i potrzebują dalszych czynności.

– powiedział Żaryn.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP podkreślił, że polskie służby prowadzą intensywne działania, by zneutralizować wywiadowcze zagrożenie ze wschodu. 

W ciągu 13 miesięcy ujęto 20 podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji i Białorusi.

– zaznaczył.

Jego zdaniem ważne jest, by polskie społeczeństwo miało świadomość, że Rosja intensyfikuje działania wywiadowcze wobec Polski. Dzięki temu obywatele będą zwracać uwagę, gdy ktoś np. obserwuje infrastrukturę krytyczną, czy stara się dotrzeć do informacji, do których posiadania nie jest powołany.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, gov.pl

 

#szpieg #szpiegostwo #siatka szpiegowska #Rosja #Ukraina #wojna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo