Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Takiej sytuacji nie było od dwóch lat. Nikt nie próbował przekroczyć nielegalnie granicy z Białorusią

Nielegalni migranci wypychani przez Alaksandra Łukaszenkę na granicę z Polską - tak wygląda codzienność w pracy pograniczników. Sytuacja ciągnie się miesiącami. Jak podała Straż Graniczna na X, wczoraj doszło do niecodziennego zdarzenia.

Granica Polski
twitter.com/Straz_Graniczna - twitter.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna publikuje codziennie krótkie informacje z tej granicy z wydarzeń z minionej doby. Podkreśliła we wtorek, że w poniedziałek, po raz pierwszy od sierpnia 2021 r. (początek kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy - red.) "nie było żadnej próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski i nikt nie podchodził pod granicę, aby spróbować ją sforsować".

"Ale wojna hybrydowa na granicy polsko-białoruskiej nie ustaje"

– dodano.

SG poinformowała także, że we wtorek rano taka próba nielegalnego przekroczenia granicy już była. Na odcinku granicy, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Dubiczach Cerkiewnych - jak podano - "grupa agresywnych cudzoziemców", którzy próbowali dostać się do Polski atakowała polskie patrole rzucając kamieniami i gałęziami.

Według wcześniejszych danych SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 25,5 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia z czego ok. 1,3 tys. w listopadzie.

Zapora na granicy

Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest użytkowany przez polskie służby graniczne.

SG wybrała niedawno wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

SG planuje wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku. Rzeczniczka SG kpt. Anna Michalska informowała, że SG jest w trakcie zabezpieczenia środków z UE na tę inwestycję.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#straż graniczna #granica #Polska #Białoruś #bezpieczeństwo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo