Sojusznicza obecność Wielkiej Brytanii w Polsce odpowiedzią na neoimperialną politykę Rosji

W tym tygodniu przebazowano do Polski myśliwce wielozadaniowe brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force) Eurofighter Typhoon. W Polsce od kilku już lat operuje kontyngent brytyjskich żołnierzy wchodzący w skład Batalionowej Grupy Bojowej. Wzmocnienie obrony powietrznej zapewniają zaś żołnierze brytyjscy, dysponujący zestawami przeciwlotniczej systemu Sky Saber. Brytyjskie firmy zbrojeniowe zaangażowane są ponadto w programy modernizacji Sił Zbrojnych RP.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Myśliwce Eurofighter Typhoon RAF-u
X\@SztabGenWP

Samoloty Typhoon przybyły do Poznania, aby w ciągu najbliższych dwóch tygodni prowadzić ćwiczenia CAS (Close Air Support), JTAC (Joint Terminal Attack Controller) oraz walki powietrzne z sojusznikami z NATO.

-W Polsce są już myśliwce Typhoon Królewskich Sił Powietrznych. Brytyjscy piloci razem z naszymi pilotami F-16 będą patrolować polską przestrzeń powietrzną. To efekt moich rozmów z brytyjskim ministrem obrony narodowej. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo!

–  napisał w mediach społecznościowych X, szef MON-u, Mariusz Błaszczak.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę z lutego 2022 roku Wielka Brytania zwiększyła swoją obecność wojskową we wschodniej flance NATO. Piloci RAF operując z Wielkiej Brytanii i wspierani przez latające tankowce prowadzili w naszym regionie misje patrolowe. Dyslokacja na terytorium Polski tych myśliwców wraz z pilotami i obsługą techniczną zwiększy możliwości reakcji na potencjalne zagrożenia.  

Wielka Brytania ponadto zaangażowana jest w ochronę integralności suwerennej przestrzeni powietrznej członków Sojuszu w ramach misji NATO Air Shielding (dawniejsze Air Policing). W marcu br. Brytyjczycy dyslokowali do Estonii cztery myśliwce  Eurfighter Typhoon.

Obecność wojskowa Wielkiej Brytanii w Polsce jest od pewnego już czasu stale zwiększana ze względu na pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie ze względu na agresywną politykę Rosji. Od kilku lat w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (enhanced Forward Presence) operuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO.

Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone a służą w niej również żołnierze wojsk lądowych Wielkiej Brytanii (British Army). Brytyjczycy w Polsce są także obecni w ramach mach wsparcia sojuszniczej obrony powietrznej. Oddziały brytyjskie rozlokowały we wschodniej części Polski zestawy przeciwlotniczej systemu Sky Saber. Należy wskazać, że brytyjski przemysł zbrojeniowy zaangażowany jest w modernizację Sił Zbrojnych RP. Do głównych projektów należą system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu (program NAREW), ale także przy budowie fregat (program MIECZNIK) oraz w ramach niszczyciela czołgów ( program Ottokar-Brzoza).

W lipcu br. Polska i Wielka Brytania podpisały w Londynie wspólną deklarację na temat strategicznego partnerstwa do roku 2030. Dokument główny nacisk kładzie na współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, jednak odnosi się również do innych obszarów dwustronnych stosunków, w tym współpracy na forum międzynarodowym. Należy wspomnieć również o traktacie pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, podpisanym w Warszawie dnia 21 grudnia 2017 roku.


 

 Źródło: niezależna.pl

 

#samoloty #myśliwce #wschodnia flanka #NATO #Wielka Brytania #Sojusz Północnoatlantycki #sojusznicy #Eurofighter Typhoon #eFP #Polska #MON

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo