Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polska Straż Graniczna podoła wszelkim wyzwaniom i zagrożeniom. "Funkcjonariusze są bohaterami"

- Broniąc Polski i Polaków, nigdy nie zwątpiliśmy w słuszność naszych działań. Dla mnie funkcjonariusze Straży Granicznej są bohaterami ostatnich miesięcy. Jestem z nich dumny - powiedział komendant główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga.

twitter.com/Straz_Graniczna

Przypomniał, że w ostatnim czasie formacja mierzyła się z presją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej i napływem uchodźców z Ukrainy.

Święto Straży Granicznej przypada 16 maja, ale tegoroczne obchody obędą się w czwartek w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. Podczas uroczystości zostaną m.in. wręczone akty mianowania na pierwszy stopień oficerski.

Jak podkreślił komendant główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga, ostatnie miesiące, były wyjątkowe dla funkcjonariuszy tej formacji.

 "Rok temu, w przededniu jubileuszu 30-lecia powołania formacji, nie sądziliśmy nawet, że za chwilę przyjdzie nam się zmierzyć z największą w historii presją migracyjną na polsko-białoruskiej granicy oraz napływem uchodźców w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie"

- zaznaczył szef SG.

"Planując obchody jubileuszu chcieliśmy przypomnieć, że polska Straż Graniczna podoła wszelkim wyzwaniom i zagrożeniom"

- dodał.

"Nigdy nie zwątpiliśmy w słuszność naszych działań"

Praga zaznaczył, że Straż Graniczna stawiła skuteczny opór wojnie hybrydowej wywołanej przez reżim Łukaszenki.

"Broniąc Polski i Polaków, nigdy nie zwątpiliśmy w słuszność naszych działań. Pokazaliśmy, że funkcjonariusze Straży Granicznej chroniąc granic – jednocześnie pomagają. Pomogliśmy milionom osób, uciekających przed wojną z Ukrainy. Ten olbrzymi wysiłek, udźwignęliśmy dzięki profesjonalizmowi naszej formacji, doświadczeniu, wyszkoleniu i niezwykłej empatii funkcjonariuszy SG, którzy bez wahania zaangażowali się w pomoc uchodźcom"

- powiedział.

Dodał, że funkcjonariusze - tym, którzy zagrażają bezpieczeństwu kraju - "twardo mówią - stop".

"Granice Polski są strzeżone. Natomiast, gdy chodzi o ludzkie życie, funkcjonariusze SG działając bez chwili wahania - często z narażaniem własnego życia i zdrowia - zapewniają: jesteście już bezpieczni w Polsce, możecie na nas liczyć"

- zaznaczył.

"Dla mnie funkcjonariusze Straży Granicznej są bohaterami ostatnich miesięcy. Jestem z nich dumny, dziękuję im za ich odwagę, poświęcenie, mądrość i wytrwałość"

- podkreślił. Dodał, że dzięki dotychczasowej skuteczności działań SG i podjętych decyzji, Polacy są bezpieczni i mogą spać spokojnie.

W czwartek w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie odbędą się obchody Święta Straży Granicznej. W uroczystości udział weźmie m.in. prezydent Andrzej Duda oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński. W czasie obchodów odbędzie się promocja funkcjonariuszy SG na pierwszy stopień oficerski.

Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, na stopień podporucznika SG zostało mianowanych 155 funkcjonariuszy. Kurs oficerski trwał sześć miesięcy i odbywał się w Kętrzynie i w Koszalinie.

W Straży Granicznej służy obecnie 14,6 tys. funkcjonariuszy (4392 kobiet i 10246 mężczyzn) i ponad 3,3 tys. pracowników cywilnych. Ponad 7 tys. funkcjonariuszy wchodzi w skład korpusu chorążych. 4,8 tys. to podoficerowie, a 2,5 tys. to oficerowie. Blisko 11 tys. funkcjonariuszy SG ma wykształcenie wyższe, w tym 7,7 tys. ma tytuł magistra.

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, a jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. Święto SG jest obchodzone 16 maja.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo