- Broniąc Polski i Polaków, nigdy nie zwątpiliśmy w słuszność naszych działań. Dla mnie funkcjonariusze Straży Granicznej są bohaterami ostatnich miesięcy. Jestem z nich dumny - powiedział komendant główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga.
Przypomniał, że w ostatnim czasie formacja mierzyła się z presją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej i napływem uchodźców z Ukrainy.
Święto Straży Granicznej przypada 16 maja, ale tegoroczne obchody obędą się w czwartek w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. Podczas uroczystości zostaną m.in. wręczone akty mianowania na pierwszy stopień oficerski.
12 maja br. w Koszalinie odbędą się obchody Święta Straży Granicznej, w których weźmie udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda @prezydentpl @BBN_PL
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) May 10, 2022
W czasie uroczystości będzie miała miejsce promocja na pierwszy stopień oficerski – podporucznika SG💪#31latSG pic.twitter.com/44Y3Szrdxt
Jak podkreślił komendant główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga, ostatnie miesiące, były wyjątkowe dla funkcjonariuszy tej formacji.
"Rok temu, w przededniu jubileuszu 30-lecia powołania formacji, nie sądziliśmy nawet, że za chwilę przyjdzie nam się zmierzyć z największą w historii presją migracyjną na polsko-białoruskiej granicy oraz napływem uchodźców w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie"
- zaznaczył szef SG.
"Planując obchody jubileuszu chcieliśmy przypomnieć, że polska Straż Graniczna podoła wszelkim wyzwaniom i zagrożeniom"
- dodał.
Praga zaznaczył, że Straż Graniczna stawiła skuteczny opór wojnie hybrydowej wywołanej przez reżim Łukaszenki.
"Broniąc Polski i Polaków, nigdy nie zwątpiliśmy w słuszność naszych działań. Pokazaliśmy, że funkcjonariusze Straży Granicznej chroniąc granic – jednocześnie pomagają. Pomogliśmy milionom osób, uciekających przed wojną z Ukrainy. Ten olbrzymi wysiłek, udźwignęliśmy dzięki profesjonalizmowi naszej formacji, doświadczeniu, wyszkoleniu i niezwykłej empatii funkcjonariuszy SG, którzy bez wahania zaangażowali się w pomoc uchodźcom"
- powiedział.
Dodał, że funkcjonariusze - tym, którzy zagrażają bezpieczeństwu kraju - "twardo mówią - stop".
"Granice Polski są strzeżone. Natomiast, gdy chodzi o ludzkie życie, funkcjonariusze SG działając bez chwili wahania - często z narażaniem własnego życia i zdrowia - zapewniają: jesteście już bezpieczni w Polsce, możecie na nas liczyć"
- zaznaczył.
"Dla mnie funkcjonariusze Straży Granicznej są bohaterami ostatnich miesięcy. Jestem z nich dumny, dziękuję im za ich odwagę, poświęcenie, mądrość i wytrwałość"
- podkreślił. Dodał, że dzięki dotychczasowej skuteczności działań SG i podjętych decyzji, Polacy są bezpieczni i mogą spać spokojnie.
W czwartek w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie odbędą się obchody Święta Straży Granicznej. W uroczystości udział weźmie m.in. prezydent Andrzej Duda oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński. W czasie obchodów odbędzie się promocja funkcjonariuszy SG na pierwszy stopień oficerski.
Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, na stopień podporucznika SG zostało mianowanych 155 funkcjonariuszy. Kurs oficerski trwał sześć miesięcy i odbywał się w Kętrzynie i w Koszalinie.
W Straży Granicznej służy obecnie 14,6 tys. funkcjonariuszy (4392 kobiet i 10246 mężczyzn) i ponad 3,3 tys. pracowników cywilnych. Ponad 7 tys. funkcjonariuszy wchodzi w skład korpusu chorążych. 4,8 tys. to podoficerowie, a 2,5 tys. to oficerowie. Blisko 11 tys. funkcjonariuszy SG ma wykształcenie wyższe, w tym 7,7 tys. ma tytuł magistra.
Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, a jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. Święto SG jest obchodzone 16 maja.