Polska przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy polsko-słowackiej. Straż Graniczna ujawnia SZCZEGÓŁY

Polska zdecydowała się przywrócić kontrolę graniczną na granicy polsko-słowackiej. - Zgodnie z założeniami zostanie uruchomionych na odcinku granicy ze Słowacją w sumie 11 przejść, z czego 8 to będą przejścia drogowe, a 3 kolejowe - przekazał komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga o szczegółach wprowadzonej kontroli
Twitter @MSWiA

Szef MSWiA poinformował na konferencji prasowej, że Polska "o północy przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy polsko-słowackiej". - "Kontrola graniczna zostanie przywrócona na podstawie art. 28 ust.1 kodeksu granicznego Schengen, który mówi, że w trybie pilnym można przywrócić tę kontrolę. Ta kontrola w pierwszym okresie zostanie przywrócona na 10 dni. Można ją będzie odnawiać na kolejne okresy, nie dłuższe niż 20-dniowe. Z tym, że całkowity okres, w myśl tego artykułu, przywrócenia kontroli granicznej będzie wynosił maksymalnie 2 miesiące" - wyjaśnił komendant główny SG.

Zaznaczył, że decyzję o wprowadzeniu tymczasowej kontroli granicznej podejmuje minister spraw wewnętrznych i administracji na podstawie art. 17a ustawy o granicy państwowej. - "Pan minister wydaje odpowiednie rozporządzenie, które w swoim załączniku określa przejścia graniczne, w których będzie można legalnie przekroczyć granicę państwową, rodzaj takiego przejścia, jak również czas jego otwarcia i zasięg terytorialny" - dodał. - "Zgodnie z założeniami zostanie uruchomionych na odcinku granicy ze Słowacją w sumie 11 przejść, z czego 8 to będą przejścia drogowe, a 3 kolejowe" - przekazał.

W województwie podkarpackim będzie to Barwinek, Radoszyce, Łupków (przejście kolejowe), woj. małopolskie: Muszyna (kolejowe), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Chyżne i woj. śląskie: Zwardoń, Zwardoń Skalite (kolejowe) i Korbielów. -"Oprócz tych miejsc uruchomimy 11 miejsc, gdzie będzie można przekroczyć granicę pieszo" - dodał Praga

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#granica #Słowacja #bezpieczeństwo

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo