Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Nielegalni migranci usiłowali przedostać się z Białorusi do Polski

34 osoby próbowały w piątek dostać się nielegalnie do Polski z terenu Białorusi - podała dziś na platformie X (dawniej Twitter) w raporcie z ostatniej doby Straż Graniczna.

Straż Graniczna
twitter.com/Straz_Graniczna/screen

Wśród tych osób byli między innymi Somalijczycy i Egipcjanie. 12 spośród tych osób, na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś.

W rejonie działania placówki SG w Białowieży, za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano Gruzina, który przewoził trzech Irańczyków i dwóch obywateli Afganistanu.

SG podała, że w 2023. r. za pomocnictwo zatrzymano 580 osób. Nie doprecyzowano, o które granice chodzi.

Według danych SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 21,8 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., zaś we wrześniu - niespełna 1,1 tys. Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z 52 krajów.

Zapora na granicy

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Przetarg na tę inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku.

Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 roku.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Polska #bezpieczeństwo #Białoruś

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo