„Jesteśmy kluczowym państwem na wschodniej flance”. Ambasador Szatkowski: Polski potencjał militarny rośnie w siłę

Politico.eu przedstawiło wczoraj polską armię jako jedną z najsilniejszych armii w Europie z sugestią, że będzie jeszcze mocniejsza. – Czasami pewne fakty, które widać na mapie, one muszą być uwidocznione poprzez pewne działania. Tutaj teraz zrealizowanie się tego sojuszu, w którym Polska okazuje się być kluczowym państwem na wschodniej flance, bez której nie można sobie wyobrazić działań czy to obronnych, czy to pomocny naszym kluczowym partnerem - też musiało zostać w jakiś sposób uświadomiony przez naszych partnerów i to się rzeczywiście stało – powiedział w rozmowie z Michałem Rachoniem w #Jedziemy Tomasz Szakowski, ambasador Rzeczypospolitej przy pakcie północnoatlantyckim.

Tomasz Szatkowski
TVP Info/print screen, #Jedziemy

Najnowsze zakupy broni po inwazji Rosji na Ukrainę, szczególnie z kierunku amerykańskiego i koreańskiego, zwiększenie PKB na obronność, jak również spokój polskich władz po eksplozji pocisku w Przewodowie - to wszystko docenia magazyn "Politico". - Polska ma prawdopodobnie najlepszą armię w Europie. I będzie się ona tylko umacniać - prognozuje Matthew Karnitschnig.

- Polska stała się naszym najważniejszym partnerem w Europie kontynentalnej - ocenił w rozmowie z "Politico" jeden z ważnych urzędników amerykańskiej armii. Według periodyku, w Polsce następuje daleko posunięta zmiana w stosunku do wzmacniania potencjału armii - w przeciwieństwie do Niemiec, gdzie wciąż trwają debaty nad poprawą sytuacji Bundeswehry. Przypomnijmy, że m.in. kondycja zapasów niemieckiej broni uniemożliwia przesyłanie znaczących jej elementów walczącej Ukrainie. Mówiła o tym wprost szefowa MON Christine Lambrecht.

O te publikację zapytał dziś swojego gościa redaktor Michał Rachoń.

Dla mnie chyba jeszcze mocniejszą była wypowiedzią było to, co usłyszałem z ust jednego ze skandynawskich dyplomatów zaraz po tym nieszczęśliwym, tragicznym wydarzeniu w Przewodowie, że Polska zachowała się jako mocarstwo, był pewien spokój i pewność emanująca z naszych reakcji świadczy o tym, że właśnie wchodzimy do tej ligi

– powiedział Tomasz Szatkowski.

Wydało mi się to być nieco przesadzone i szczególnie zaskakujące w ustach dyplomaty z państw, które nie nadużywają wielkich słów, ale ewolucja polskiego potencjału powoli dociera do percepcji i świadomości naszych partnerów. Powoli, bo jednak są obecne ciągle pewne stereotypy kulturowe. Te stereotypy zakładają, że państwa ze wschodu nie należą do państw, które mają sprawczość w relacjach międzynarodowych, mówię o tych państwach leżących umownie między Niemcami a Rosją

– zaznaczył ambasador.

"Ukraina oczywiście swoją dzienną, obywatelską obroną swojej wolności zmienia te relacje międzynarodowe, a także Polska poprzez pomoc Ukrainie i poprzez budowę swojego potencjału, a także coraz bardziej dojrzałe zachowania w tych relacjach międzynarodowych, w tych relacjach strategicznych" – dodał.

Michał Rachoń pytał, jak zmieniła się rola Polski, jak zmienił się sposób postrzegania Polski wewnątrz Paktu Północnoatlantyckiego po 24 lutego tego roku.

Po pierwsze to była kwestia geopolityczna. Czasami pewne fakty, które widać na mapie, one muszą być uwidocznione poprzez pewne działania. Tutaj teraz zrealizowanie się tego sojuszu, w którym Polska okazuje się być kluczowym państwem na wschodniej flance, bez której nie można sobie wyobrazić działań czy to obronnych, czy to pomocny naszym kluczowym partnerem - też musiało zostać w jakiś sposób uświadomiony przez naszych partnerów i to się rzeczywiście stało. Druga sprawa to jest kwestia tego obrazu, tak zwanego Soft Power, czyli Polacy będący ludźmi, którzy dzielą się pomocą ze swoimi sąsiadami. To również oddziałuje na publiczność pośród naszych sojuszników i to niewątpliwie poprawiło nasz wizerunek. Trzecia kwestia to jest to, o czym wspominają te publikacje, to jest rosnąca rola potencjału. To jest rzeczywistość w pewnym procesie i to się dokonuje. To się jeszcze nie dokonało w całości, ale ja te procesy również obserwuję w kwaterze głównej Sojuszu

– mówił ambasador przy NATO.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo