Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

​60. Zjazd Cichociemnych w Warszawie

W niedzielę, 21 maja w Warszawie odbył się 60. zjazd Cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej oraz ich rodzin.

jś niezalezana.pl
W niedzielę, 21 maja w Warszawie odbył się 60. zjazd Cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej oraz ich rodzin. Udział w nim wzięli - jedyny żyjący Cichociemny, 96-letni gliwiczanin Aleksander Tarnawski, wiele rodzin, gości, organizatorów i sponsorów, przedstawiciele gliwickiego Klubu „GP”.
 
Organizatorami zjazdu była Jednostka Wojsk Specjalnych GROM, która przejęła tradycje Cichociemnych oraz Fundacja Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Czynnie w imprezie uczestniczyli: Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, delegacje wojskowe, harcerskie i Strzelcy Rzeczypospolitej ze sztandarem AK.
 
Celem wszystkich uczestników zjazdu jest kultywowanie pamięci o 316 bohaterach, którzy wywalczyli by odzyskać wolność lub zginąć. Ostatecznie zginęło 109 Cichociemnych, a ci, którzy pozostali, byli prześladowani przez sowieckich i polskich komunistów od tzw. wyzwolenia do 1957 roku.
 
Pod pomnikiem Cichociemnych w Warszawie, koło Sejmu, jak również na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, pod obeliskiem Spadochroniarzy, oddano w ceremoniale wojskowym hołd poległym. Przewodnicząca Gliwickiego Klubu „GP” Marta Święcicka złożyła kwiaty i zapaliła znicze w asyście Komendanta Głównego Strzelców Rzeczypospolitej mł. insp. .ZS  Dariusza Jańczy,
 Część oficjalną Zjazdu zakończyła Msza św. koncelebrowana w kościele p.w. św. Jacka, w klasztorze oo. Dominikanów, którzy od lat pielęgnują tradycje patriotyczne Wojska Polskiego, w tym także Cichociemnych.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Gliwice #Warszawa #zjazd #Armia Krajowa #Cichociemni

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

js
Wczytuję ocenę...
Wideo