Schulz jeszcze nie wie jak zakończy się sprawa związana z zarzutami dotyczącymi nadużycia przez niego stanowiska, gdy był on przewodniczącym PE. Jego partia już stanęła jednak za nim murem, oskarżając konkurentów o prowadzenie brudnej i oszczerczej kampanii. Aby jeszcze bardziej poszerzyć krąg wyborców, Schulz sięgnął po tematy do tej pory zarezerwowane dla skrajnej lewicy. Obiecał zaostrzenie przepisów chroniących pracowników, opodatkowanie najbogatszych oraz większe prawa dla par homoseksualnych.
Szkodliwy nacjonalizm czy narodowy patriotyzm?
Martin Schulz podczas tradycyjnego spotkania politycznego w środę popielcową ponownie zaatakował te kraje, które odmawiają przyjmowania imigrantów. Wezwał też do walki z nacjonalizmem, który jego zdaniem jest największym zagrożeniem dla Europy.
– powiedział w Vilshofen Schulz, dodając, że wszyscy ci, którzy stawiają swój kraj i własne państwo na pierwszym miejscu kosztem innych są nacjonalistami, a nie patriotami.To nacjonalizm, a nie imigranci mogą zniszczyć Europę
Reklama
Eksperci nie mieli wątpliwości, że jest to pusty populizm.
Horst Seehofer z bawarskiej CSU ostro zaatakował Schulza, nazywając go w Pasawie manipulatorem, który w kampanii wyborczej podając fałszywe i zmyślone fakty oszukuje wyborców.
– stwierdził szef CSU i premier Bawarii Horst Seehofer.Jeżeli Martin Schulz nadal będzie tak postępował i zwodził wyborców, to zmieni nazwisko na Martin Szuler (niem. Schummler)
Sprawiedliwa Europa oczami niemieckiego socjaldemokraty
Schulz uznał, że Niemcy to w tej chwili kraj niesprawiedliwości społecznej, więc on, jako kanclerz chciałby to zmienić, m.in. poprzez większe opodatkowanie najbogatszych, czy też przez podwyższenie emerytur. Inną jego propozycją jest podniesienie składek na ubezpieczenie społeczne, jakie miałyby odprowadzać przedsiębiorstwa w Niemczech.
Nagły wzrost popularności niemieckiej socjaldemokracji zwany „efektem Schulza” doprowadził do tego, że SPD po raz pierwszy od 10 lat wyprzedziła w sondażach chadeków, ale w ostatnich dniach popularność samego Martina Schulza zaczęła się chwiać. Według kilku sondażowi, połowa mieszkańców Niemiec nie wierzy w zwycięstwo byłego szefa Parlamentu Europejskiego w zaplanowanych na jesień wyborach parlamentarnych, a tylko 36 proc. badanych uważa zwycięstwo Schulza za prawdopodobne. Hamburski tygodnik „Der Spiegel” zastanawiał się, czy to jest to tylko chwilowa zadyszka? Szef Instytutu Badań Opinii Społecznych „Forsa” Manfred Guellner stwierdził, że socjaldemokraci daleko na przedstawianych przez Schulza hasłach wyborczych nie zajadą.
– stwierdził Guellner w wywiadzie dla „Frankfurter Neue Presse”, dodając, że sukces SPD mogłoby przynieść bardziej nowoczesne hasło podobne do tego, jakiego używał Gerhard Schroeder w zwycięskiej kampanii wyborczej z 1998 roku - „Innowacja i sprawiedliwość”.SPD nigdy nie wygrało wyborów posługując się hasłami wyborczym typu: „socjalna sprawiedliwość, płace minimalne” lub „renta od 63 roku życia”
Kontrofensywa CDU
Tymczasem chadecy postanowili działać. Podczas sobotniego zjazdu CDU w Stralsundzie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przemawiała sama Angela Merkel. Po raz pierwszy w tej kampanii wyborczej ostro skrytykowała przedwyborcze propozycje Schulza dotyczące zmian na rynku pracy i zmian podatkowych, nazywając je populistycznymi. Przypomniała, że zachowanie reform rynku pracy zapisane w Agendzie 2010 (którą zresztą wprowadził poprzednik Schulza, kanclerz Gerhard Schroeder) jest warunkiem ekonomicznych sukcesów Niemiec w ostatnich latach.
- mówiła Angela Merkel, zapewniając, że nie tylko zamierza bronić reform zapisanych w Agendzie 2010, ale dalej reformować kraj wprowadzając w życie Agendę 2025, w której obiecuje przez 10 lat zmniejszyć o połowę bezrobocie i poprawić szanse młodych ludzi. Nowy program wyborczy chadeków znany ma być w lipcu, zaraz po zakończeniu Szczytu G-20 w Hamburgu.Gdy dochodziliśmy do władzy, Niemcy były chorym europejskim pacjentem, dzisiaj jesteśmy gwarantem stabilnej kotwicy
Równe szanse
Zdaniem politologów zarówno CDU, jak i SPD mają równe szanse na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 24 września. Co prawda najnowsze sondaże wskazują na lekką przewagę socjaldemokratów, to jednak eksperci nadal większe szanse dają chadekom i Angeli Merkel. Kto będzie kanclerzem - dowiemy się za około 200 dni.