Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

W ważnym momencie padł sygnał TVP. Emitel tłumaczy się… pechem

Powodem zakłóceń sygnału Telewizji Polskiej była według spółki

Magdalena Piejko/Gazeta Polska
Powodem zakłóceń sygnału Telewizji Polskiej była według spółki usterka techniczna w parze multiplekserów wysyłających sygnał do południowej części Polski. – To jest pierwsza tego typu awaria w historii cyfrowej telewizji – tłumaczył w trakcie konferencji prasowej Przemysław Kurczewski, prezes Emitela.

Zakłócenia sygnału TVP na multipleksie MUX- 3 występowały  od 17 do 19 grudnia 2016 na terenie południowej Polski. Przedstawiciele spółki podczas konferencji przedstawili zakres awarii. Powodem miała być usterka techniczna pary multiplekserów, wysyłających sygnał do południowej części Polski. Problem był spowodowany, jak czytamy w raporcie „bardzo trudno wykrywalną usterką techniczną, która została zidentyfikowana w warunkach laboratoryjnych bezpośrednio u producenta sprzętu”. Wada ta miała wystąpić u 6 z 16 urządzeń tego typu, także w tych, które miały rezerwowo obsługiwać inne stacje komercyjne.

Dyrektor utrzymania sieci Radosław Weiss, który koordynował działania naprawcze stwierdził podczas konferencji, że wada ta była „bardzo atypowa” i „nie miała prawa się zdarzyć”. 

Mieliśmy pecha, że awaria miała miejsce akurat wtedy, kiedy miały miejsce tak ważne wydarzenia

– tłumaczył Weiss. – Co ważne, w kluczowym dla nadawania TVP momencie orędzia pani Premier Beaty Szydło, w sobotę 17.12 od 20.35 do 20.45, sieć była prawie całkowicie ustabilizowana – problemy występowały tylko u 1,3 procent odbiorców – wyłącznie w części województwa podkarpackiego – raportował podczas konferencji.

Producenci mają, na własny koszt wymienić sprzęt. W tym celu ma zostać uruchomiona specjalna linia produkcyjna.

To jest pierwsza tego typu awaria w historii cyfrowej telewizji

– mówił Przemysław Kurczewski, prezes Emitela. Wszyscy eksperci z Emitela obecni na konferencji podkreślali, że sytuacja była nietypowa i trudna do zdiagnozowania. Przyznali też, że podczas kryzysu zawiodła m.in. rezerwowa sieć w Poznaniu. Mimo to podkreślali, że raport wyklucza udział osób trzecich.

Przypomnijmy, to rząd Donalda Tuska jest autorem projektu zmian ustawy o spółkach posiadających infrastrukturę telekomunikacyjną. 18 marca 2010 roku sejm faktycznie zniósł zapisy w ustawie i strategiczna spółka Emitel przestała być polską spółką strategiczną. W grudniu 2013 roku 100 proc. udziałów w spółce Emitel od Montagu Private Equity przejęła amerykańska firma inwestująca w infrastrukturę – Alinda Capital Partnrs LLC.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#sygnał TVP #Telewizja Polska #sygnał #szydło #TVP #zakłócenia #Emitel

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MP
Wczytuję ocenę...
Wideo