Jest decyzja w sprawie udostępnienia materiałów ze zbioru zastrzeżonego IPN. Kolegium IPN opowiada się za jak najszerszym otwarciem archiwum. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo. Straż Graniczna wniosła o zachowanie kilku osób – powiedział wczoraj portalowi niezalezna.pl Krzysztof Wyszkowski, członek Kolegium IPN.
Dziś Sławomir Cenckiewicz na portalu społecznościowym podał, jak wygląda procedura odtajniania dokumentów.
Sam zbiór liczy 430 metrów, z czego około 54 metry to dokumenty wytworzone przez tajne służby Ludowego Wojska Polskiego. Przegląd dokumentów może trwać do roku od wejścia w życie noweli ustawy o IPN. W czasie przeglądu materiały nie będą udostępniane.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wyszkowski o zbiorze zastrzeżonym IPN: niektórzy mogą przeżyć trudne chwile
Klauzule tajności ostatecznie nadaje Prezes IPN. W związku z czym każda rekomendacja służb dotycząca nadania klauzuli tajności konkretnej jednostce archiwalnej musi zostać pisemnie uzasadniona, jednak prezes IPN po zasięgnięciu powołanej przez siebie komisji składającej się z archiwistów i członków Kolegium, może się z takim uzasadnieniem nie zgodzić.
Przegląd zostanie zakończony do 31 marca 2017 r. Prezes IPN będzie otrzymywał co miesiąc sprawozdania. Pozostałe 3 miesiące zostaną przeznaczone na rozstrzygnięcie ewentualnych sporów związanych z nadaniem klauzul tajności jednostkom archiwalnym podlegającym przeglądowi.
Reklama