Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Macron: mamy obawy co do wpływu umowy z krajami Mercosuru na rynek rolny; nie zgadzam się na porozumienie w obecnym kształcie; z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa w imię merkantylizmu z ubiegłego wieku • • • Macron: musimy blisko współpracować z USA, oczywiście w bliskich kontaktach z Ukrainą, aby znaleźć jakieś rozwiązanie, które uwzględni interesy Ukrainy i suwerenność tego kraju • • •

W Gdańsku powstał mural poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”

Dzięki staraniom organizacji patriotycznych  jedną z głównych arterii  Gdańsku nazwano w zeszłym roku "Aleją Żołnierzy Wyklętych".

A. Garnik
A. Garnik
Dzięki staraniom organizacji patriotycznych  jedną z głównych arterii  Gdańsku nazwano w zeszłym roku "Aleją Żołnierzy Wyklętych". W tym roku przy alei stanął mural poświęcony bohaterom autorstwa Marcina Budzińskiego.

„Pomysł powstał podczas gdy szedłem tą Aleją i się okazało,że tam są tylko dwie skromne tabliczki z nazwą. Jednak Aleja, o której nazwę tyle "walczyliśmy", tak naprawdę nie spełniała jeszcze funkcji edukacyjnych- mówi Karol Nawrocki Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku - Ogłosiliśmy konkurs na mural. Nie narzucaliśmy ani formy, ani treści jaką ostatecznie na niego się złoży. Miasto udostępniło wskazane miejsce. Nadesłano kilka projektów, wygrał ten, który uzyskał najwięcej punktów od komisji.”

Konkurs wygrał projekt Marcina Budzińskiego, młodego autora wielu realizacji znanych mieszkańcom Trójmiasta, jak choćby mural na budynku PSM „Przymorze” ilustrujący rocznicę upadku komunizmu, czy wielki znaczek pocztowy wymalowany na ścianie bloku przy ul. Chłopskiej upamiętniający poległych w Obronie Poczty Polskiej w Gdańsku 1939 r.


fot.Adrianna Garnik 

Malowidło utrzymane w odcieniach zieleni przedstawia portrety pięciu dowódców i członków V Brygady Wileńskiej: mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", ppor. Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”, ppor. Henryka Wieliczki „Lufy”, ppor. Zdzisław Badocha ps. ”Żelazny” oraz już legendarnej młodziutkiej sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, która wraz z „Zagończykiem”została zamordowana w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku.

„Inspiracją dla nas był wiersz Zbigniewa Herberta „Wilki”, jego fragmenty zostały także umieszczone na kompozycji– opisuje sam autor projektu, Marcin Budziński - Przede wszystkim pojawia się na malowidle wzór moro, nawiązuje do munduru wojskowego i w sposób abstrakcyjny buduje postać wilków, symbol „Żołnierzy Wyklętych. Postanowiliśmy, że nie będziemy zbyt mocno interpretować portretów żołnierzy, żeby spełniało to również rolę edukacyjną i przechodzień mógł rozpoznać danego bohatera. A cała nasza interpretacja skupiła się na tle obrazu. Każdy portret jest podpisany pseudonimem, imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia i śmierci bohatera. Umieszczony jest również kod QR, który po zeskanowaniu komórką daje nam pełniejsze informacje na temat danej postaci.”


fot.Adrianna Garnik 

Malowidło powstało na murze oporowym o długości 120 m oddzielającej ulicę od przyległych budynków, m.in. Urzędu Miejskiego. Mural codziennie ma okazję oglądać tysiące osób przemieszczających się tą arterią miasta.

Realizacja już spotyka się z akceptacją mieszkańców. „Podoba mi się ta realizacja i bardzo się cieszę, że ten mural powstał tutaj przy Alei Żołnierzy Wyklętych. Myślę, że to jest fajna inicjatywa, która przywraca świadomość historyczną i wpisuje się w ducha patriotyzmu” - ocenił pan Maciej mieszkaniec Gdańska.

 



Źródło: niezalezna.pl

#pamięć #Budziński #Żołnierze Wyklęci #Trójmiasto #mural

MP,Adrianna Garnik