Jarosław Kaczyński w TV Republika: Trybunał Konstytucyjny łamie prawo

- Trzeba odróżnić medialny wrzask od problemu: Trybunał Konstytucyjny łamie prawo - powiedział dzisiaj wieczorem Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości na antenie Telewizji Republi

Telewizja Republika
- Trzeba odróżnić medialny wrzask od problemu: Trybunał Konstytucyjny łamie prawo - powiedział dzisiaj wieczorem Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości na antenie Telewizji Republika. Prezes PiS był gościem Katarzyny Gójskiej-Hejke w programie „W punkt” Telewizji Republika. Oczywiście, głównym tematem rozmowy był Trybunał Konstytucyjny.

Jarosław Kaczyński stwierdził m.in.: - Marszałek Sejmu może zwrócić się o to, by Trybunał Konstytucyjny naprawił swój oczywisty błąd. Ostatnie orzeczenie jest wątpliwe ze względów proceduralnych. Potrzebna jest ustawa naprawcza wobec Trybunału, oczywiście jest tu konstytucja poza którą nie sposób wyjść
- dodał.

Kaczyński zaznaczył, że "generalna naprawa Trybunału Konstytucyjnego wymagałaby zmiany konstytucji". – Prawdopodobnie na początku przyszłego roku zaproponujemy takie wyjście – wyjaśnił. 

- Panowie z Trybunału uważają, że to oni są suwerenem. Nie są. Jest nim naród. (...) To ogromny skrót myślowy, ale można powiedzieć: resortowe dzieci się bronią. I wybrały Trybunał Konstytucyjny za swoją twierdzę - powiedział prezes PiS. - Zdawałem sobie sprawę, że nasze zwycięstwo to ogromne zagrożenie dla tej grupy.

Jarosław Kaczyński stwierdził, że wszystkie posunięcia rządu mogłyby być dowolnie kwestionowane.

- Pan sędzia Rzepliński popełnia kolejne delikty dyscyplinarne. Gdyby miał trochę honoru, podałby się do dymisji. Trybunał Konstytucyjny nie może się składać z ludzi, którzy łamią prawą i kpią sobie ze swojej misji. Kpią ze społeczeństwa i ze swojego suwerena, jakim jest wybrany przez Polaków rząd. To grupa różnych osób, niekiedy wybitnych, ale bardzo przypadkowych i o zróżnicowanym poziomie 

- wyjaśnił.

- Chcielibyśmy by orzeczenia Trybunału były zgodne z prawem, z piramidą aktów prawnych. Zakładam, że jest możliwa zmiana Konstytucji w ten sposób, żeby żadna formacja polityczna (…) nie wybrała 14 z 15 sędziów. Przypominam, że większość w Trybunale ma tamta strona. Myśmy doprowadzili tylko do sytuacji 9:6 na korzyść opozycji - wyjaśnił Jarosław Kaczyński. - Trzeba dokonać wyboru, by żadna formacja nie miała większości (w Trybunale - red.). My taki pomysł mamy.


Prezes PiS stwierdził, że Polska nie potrzebuje od Niemiec lekcji demokracji.

– Pomocy, jeśli chodzi o demokrację, ze strony Niemiec nie potrzebujemy. Niemcy są nam winni bardzo dużo w każdym wymiarze, począwszy od moralnego, a skończywszy na ekonomicznym. Rachunek krzywd jest ogromny. Od wojny te sprawy nie zostały wyjaśnione, a w sensie prawnym są aktualne – podkreślał.


Lider PiS wspomniał też o Marszu Solidarności, który ma się odbyć w najbliższą niedzielę w Warszawie: - Mam nadzieje, że będą tłumy. I o to proszę.

ZOBACZ WYWIAD

 Źródło: niezalezna.pl,TV Republika

 

pb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo