Gazeta Polska: Ojciec dziennikarki od agenta GRU na liście dostawców do Rosji Czytaj więcej!

Komorowski jedzie na imprezę ku czci Stauffenberga. Nazisty, który nienawidził Polaków

Niemcy, prowadząc swoją nową politykę historyczną, już od kilku lat z wielką pompą obchodzą 20 lipca rocznicę nieudanego zamachu na Hitlera z 1944 r., z którego zrobili symbol niemieckiej walk

Filip Błażejowski
Niemcy, prowadząc swoją nową politykę historyczną, już od kilku lat z wielką pompą obchodzą 20 lipca rocznicę nieudanego zamachu na Hitlera z 1944 r., z którego zrobili symbol niemieckiej walki z nazizmem, a za bohatera uznali Clausa von Stauffenberga, który pisząc w 1939 r. do swojej żony o Polakach, nazywał nas „motłochem” i „ludem, który dobrze się czuje tylko pod batem”. W tym roku jedna z głównych uroczystości odbędzie się już 8 lipca w Akademii Fundacji Konrada Adenauera w Berlinie. W imprezie weźmie udział m.in. ustępujący prezydent RP Bronisław Komorowski.

Oprócz Komorowskiego uroczystości obchodów Dnia Niemieckiego Ruchu Oporu w Berlinie swoją obecnością zaszczycą były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i szef fundacji Konrada Adenauera Hans Poettering. Informacja o obecności 8 lipca w Berlinie ustępującego prezydenta Polski natychmiast wzbudziła wiele kontrowersji wśród polonijnych środowisk patriotycznych w Niemczech. Komorowski jest krytykowany za to, że swoją osobą i nadal piastującym urzędem firmuje fałszywą niemiecką wersję historii, w której występują tacy „narodowi bohaterowie” jak antypolski hrabia Claus von Stauffenberg. Jego postać nawet hamburski „Der Spiegel” nazwał swego czasu nowym niemieckim świętym spod swastyki. Uroczystości w Akademii Fundacji Konrada Adenauera (m.in. wykład polskiego prezydenta) odbędą się pod hasłem „Zamach z 20 lipca 1944 roku jest najważniejszą próbą militarnego zamachu w okresie narodowego socjalizmu. Przypominamy o tym”. Bronisław Komorowski – według informacji umieszczonych na stronach Konrad Adenauer Stiftung – jako jeden z głównych gości ma wygłosić wykład zatytułowany „Ruch oporu w Europie w XX w.: Dziedzictwo, obowiązek i wyzwania”.

Niemcy szukają bohaterów     
                   
Mniej więcej od dekady Niemcy w swojej pisanej od nowa historii II wojny światowej próbują znaleźć narodowych bohaterów. Nie jest to łatwe, ale pierwsze efekty już są widoczne, chociażby w podejściu do grupy zamachowców na Hitlera w Wilczym Szańcu. Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku jeden z uczestników zamachu na Hitlera hrabia Claus von Stauffenberg był powszechnie uznawany za zdrajcę, ale obecnie jest okrzyknięty bohaterem, o którym wytwórnia Hollywood nakręciła film. Podobnie rzecz się ma również z innymi zamachowcami, których także okrzyknięto bohaterami, bez względu na to, co robili przed nieudanym zamachem.

Ten lud czuje się dobrze tylko pod batem

Warto przypomnieć, że spiskowcy pod wodzą hrabiego von Stauffenberga od początku wojny nie tylko gorliwie popierali politykę Hitlera, ale należeli do jej wielbicieli i bezpośrednich wykonawców. A sam pan hrabia w listach pisanych do domu opisywał ludność polską zamieszkującą – jak twierdził – prastare niemieckie ziemie nad Wartą i Wisłą, jako odrażającą zbieraninę mieszańców i podludzi. Oto fragment listu Clausa do żony Niny z jesieni 1939 r.: „Ludność to niesłychany motłoch, z wieloma Żydami i mieszańcami. To lud, który czuje się dobrze tylko pod batem. Tysiące jeńców wojennych posłuży nam dobrze w pracach rolniczych”. Negatywne opinie o Polsce wygłaszali również inni przedstawiciele „niemieckiego ruchu oporu”, a wśród nich m.in. niemiecki prawnik wojskowy, hrabia Helmut James von Moltke.

Niemieccy koniunkturaliści

Zdaniem specjalizującego się w historii Niemiec historyka prof. dr. hab. Bogdana Musiała robienie z tych ludzi (dot. zamachowców na Hitlera) bohaterów i twierdzenie, że jakoby przeciwstawiali się zbrodniom Trzeciej Rzeszy, jest przesadą. Do spiskowców najczęściej należeli bowiem oficerowie z Prus Wschodnich, którzy w tym okresie naocznie widzieli zbliżającą się klęskę armii niemieckiej. Logicznym więc dla nich rozwiązaniem było zlikwidować Hitlera, następnie dogadać się z przeciwnikiem i uratować się. – To był prawdziwy powód wybuchu spisku przeciwko Adolfowi Hitlerowi – podkreśla w rozmowie z „Codzienną” historyk.

Z kolei podczas jednej z poprzednich rocznic zamachu na Hitlera były ambasador RP w Niemczech Janusz Reiter przypomniał, że wielu członków niemieckich grup oporu, czy wręcz ich przeważająca większość, miało problemy z Polakami, a większość z nich w głębi serca pozostała antysemitami. Nigdy nie zaprzestali pogardzać Polakami i narodami słowiańskimi.

Dlaczego Komorowski to robi?

Rozmawialiśmy z wieloma Polakami mieszkającymi w Niemczech, którzy wyrażali swoją dezaprobatę dla obecności ustępującego polskiego prezydenta na uroczystościach związanych z uczczeniem „niemieckich antyfaszystów”. Adwokat Stefan Hambura w rozmowie z „Codzienną” zwrócił uwagę na fakt, że sama obecność w Berlinie polskiego prezydenta nie byłaby niczym nadzwyczajnym, ale przyjęcie zaproszenia od Niemców w kontekście uroczystości związanych z datą 20 lipca musi budzić zdziwienie.

  Przecież zamachu na Hitlera nie można porównywać z prawdziwym zorganizowanym ruchem oporu, więc firmowanie swoją osobą i urzędem tej niemieckiej uroczystości jest niepokojące – powiedział Hambura.


Adwokat zaznaczył, że bardzo ważne jest, co powie w Berlinie odchodzący polski prezydent podczas przemówienia 8 lipca w Akademii Fundacji Konrada Adenauera. – Należy dokładnie wsłuchać się w jego słowa, które być może okażą się dla Polaków korzystne i przyniosą pochwałę prezydenta, gdyż przybliżą powstanie w Berlinie Centrum Pamięci Polskich Ofiar, podobne do wielkiego pomnika Holokaustu – powiedział Hambura, dodając, że trzeba dać politykowi szansę.

 Ale jeżeli się okaże, że Bronisław Komorowski przyjechał tylko, aby pożegnać się ze swoimi niemieckimi politycznymi przyjaciółmi, to będzie kolejna klęska zarówno jego samego, jak i polskiej sprawy – dodał w rozmowie z „Codzienną” adwokat.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Waldemar Maszewski
Wczytuję ocenę...
Wideo