Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Hańba polskiego wymiaru sprawiedliwości. Posłowie żądają wyjaśnień ws. wyroku na „GP”

Absurd i hańba – takie słowa padały najczęściej w związku z wyrokiem sądowym, który wydała sędzia Magdalena Kubczak z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Absurd i hańba – takie słowa padały najczęściej w związku z wyrokiem sądowym, który wydała sędzia Magdalena Kubczak z Sądu Okręgowego w Warszawie. Prawnicy, dziennikarze i politycy opozycji dziwią się, jak to możliwe, że w kraju, który ma być państwem prawa, ukarano gazetę za to, że postępowała zgodnie z prawem. Posłowie PiS-u domagają się zwołania posiedzenia komisji sprawiedliwości w tej sprawie.

Przypomnijmy, w środę w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł wyrok, który wprowadził w osłupienie nawet weteranów sal sądowych. Sędzia Magdalena Kubczak skazała wydawcę „Gazety Polskiej” za to, że zamieścił na okładce filmu „Córka” nazwiska reżysera i operatora z Polskiej Kroniki Filmowej: Jana Strykowskiego i Pawła Banasiaka. Pracując dla PKF, towarzyszyli oni Marcie Kaczyńskiej, córce Marii i Lecha Kaczyńskich, podczas pakowania rzeczy osobistych rodziców po śmierci. Prawa do materiału zakupił wydawca „Gazety Polskiej”. W umowie znalazł się zapis, że w napisach końcowych filmu „Córka” ma się znaleźć komunikat:

„W filmie wykorzystano materiały archiwalne Polskiej Kroniki Filmowej. Realizacja: Jan Strękowski, zdjęcia: Paweł Banasiak, dźwięk: Spas Hristov, współpraca: Mieszko Zieliński”.

Taka treść znalazła się też w filmie. Ponadto jednak nazwiska zostały umieszczone na okładce płyty dołączonej do gazety pod hasłem „realizacja”. To zdaniem Strzękowskiego i Banasiaka naruszyło ich dobra osobiste. Sąd nakazał wypłacenie „poszkodowanym” po 30 tys. zł i zamieszczenie przeprosin w „Rzeczpospolitej” i „GP”.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy wczoraj, nie mogli uwierzyć w to, co się stało. Często prosili o powtórzenie historii. Zdaniem wiceprzewodniczącego sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza, taki wyrok źle świadczy o polskim sądownictwie.

Traktuję to jednoznacznie, jako próbę rozprawienia się z mediami, które pozostają w opozycji do rządu – mówi. Zapowiada zwołanie komisji w tej sprawie.


Fundacja Niezależne Media wspiera dziennikarzy Strefy Wolnego Słowa.

Dane do przelewu w kraju:
FUNDACJA NIEZALEŻNE MEDIA, ul. Filtrowa 63/43, 02-056 Warszawa Bank Pekao SA, Nr konta: 62 1240 1053 1111 0010 5517 7864
TYTUŁEM –
DAROWIZNA NA RZECZ FUNDACJI NIEZALEŻNE MEDIA

DANE DO PRZELEWU Z ZAGRANICY
FUNDACJA NIEZALEŻNE MEDIA ul. Filtrowa 63/43, 02-056 Warszawa POLAND Nr konta: PL 62 1240 1053 1111 0010 5517 7864, Swift code: PKOP PL PW
TYTUŁEM – AS A DONATION FOR „FUNDACJA NIEZALEŻNE MEDIA”

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Jacek Liziniewicz,Dorota Łomicka
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo