Alkotubkowa putinada – wszystkie wojny szeryfa Donalda » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Wybory trwają - wybieramy prezydentów, burmistrzów, wójtów i 47 tysięcy radnych

Dzisiaj Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów.

arch. zycie-chotomowa.pl
arch. zycie-chotomowa.pl
Dzisiaj Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów. Nasz głos ma znaczenie, dlatego idźmy na wybory i oddajmy go mądrze. Przypominamy, że cały czas obowiązuje cisza wyborcza.

Tegoroczne wybory będą różniły się od poprzednich – po raz pierwszy wybory do rad gmin (z wyłączeniem miast na prawach powiatu) odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że w każdym okręgu do zdobycia będzie jeden mandat, a otrzyma go kandydat, który uzyska najwięcej głosów. Zmiana ta dotyczy miast (niebędących na prawach powiatu) i wsi mających powyżej 20 tys. mieszkańców.

Do tej pory w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców głosy liczono według ordynacji proporcjonalnej. Największe znaczenie miała liczba głosów uzyskana przez komitet wyborczy – te, które uzyskały najwięcej głosów, miały najwięcej mandatów dla swoich kandydatów.

W niedzielnych wyborach zagłosować może każdy, kto ukończył 18 lat. W większości gmin wyborcy otrzymają aż cztery karty, co oznacza, że będą mogli oddać cztery głosy – po jednym w głosowaniu na radnych gminy, powiatu i województwa oraz jeden przy wyborze wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Inaczej będą głosowali mieszkańcy miast na prawach powiatu i w Warszawie. Wyborcy z miast na prawach powiatu zagłosują na radnych miasta, sejmiku województwa oraz prezydenta miasta. Z kolei w Warszawie oddadzą głos na radnych miasta, dzielnic, sejmiku wojewódzkiego oraz na prezydenta miasta.

W tym roku wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz niemal 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jak informuje PKW, do tej pory na terenie całego kraju zarejestrowało się 71 300 kandydatów oraz ponad 12 tys. komitetów wyborczych. Większość z komitetów obejmuje teren wyłącznie jednej gminy (ponad 10,7 tys. komitetów) czy jednego województwa (ponad 1400 komitetów).

Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7–21. Dwa tygodnie później, w niedzielę 30 listopada, przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie wójt, burmistrz czy prezydent nie zostanie wybrany w pierwszej turze, czyli nie uzyska wyniku lepszego niż 50 proc. głosów. W drugim głosowaniu mieszkańcy wybiorą pomiędzy dwoma kandydatami, którzy uzyskali najlepszy wynik.


(źródło PKW)

Kiedy głos nie będzie ważny?
 
Na każdej karcie wskazać można tylko jednego kandydata poprzez postawienie znaku X w kratce obok nazwiska.
 
W wyborach w gminach nie będących miastami na prawach powiatu i w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta, jeśli X zostanie postawiony przy więcej niż jednym nazwisku lub jeśli go nie będzie, będzie to głos nieważny.

W wyborach do rad powiatów, sejmików wojewódzkich oraz do rad dzielnic Warszawy postawić należy jeden krzyżyk. "X" postawiony przy nazwisku kandydata wskazuje jego pierwszeństwo na liście do uzyskania mandatu.

Oddanie głosu na kandydatów z różnych list oznacza głos nieważny. Jeśli jednak znak zostanie postawiony przy dwóch nazwiskach, ale na tej samej liście kandydatów, będzie to głos ważny. Wówczas pierwszeństwo ma kandydat, który na liście ma wyższą pozycję.

Postawienie innego znaku niż X lub postawienie go w innym miejscu niż przeznaczona do tego kratka, oznaczać będzie głos nieważny.

Wieczór wyborczy zaczynamy dzisiaj od godz. 21.00! Dziennikarze portalu niezalezna.pl będą na bieżąco informować o wynikach głosowania. Będziemy również zbierać i publikować komentarze oraz opinie na temat wyborów samorządowych 2014.

 



Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie,tvn24.pl

 

gb,Dorota Łomicka