Państwo wesprze deweloperów

Wkrótce na rynku nieruchomości pojawi się potężny nabywca mieszkań.

Campanile; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
Wkrótce na rynku nieruchomości pojawi się potężny nabywca mieszkań. W pierwszym kwartale przyszłego roku ma zacząć działać Fundusz Mieszkań na Wynajem, zarządzany przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. Będzie kupował całe budynki i przeznaczał mieszkania na wynajem - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Fundusz przeznaczy docelowo 5 mld zł na kupno nawet 20 tys. mieszkań od deweloperów. Mają to być lokale do 60 mkw., a więc takie, które są wynajmowane najchętniej. Fundusz otrzyma pieniądze od państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK powoła Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które będzie zarządzało funduszem. Powstanie więc państwowa jednostka, która przejmie na siebie ryzyko działalności na rynku inwestycyjnym.

Z pewnością ucieszy to deweloperów, bo mieszkania obecnie słabo się sprzedają. W ciągu ostatniego roku wprowadzili oni na rynek w dużych miastach niecałe 23 tys. mieszkań, a w lepszych czasach oddawali nawet 35–37 tys. lokali. Już w przyszłym roku państwowy inwestor może odwrócić tę sytuację. Będzie w stanie zdjąć z rynku wszystkie nowo wybudowane lokale.

Fundusz ma kupować mieszkania gotowe, a nawet wyposażone, głównie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu czy Łodzi.

– Jeśli spełnią się zapowiedzi kupna co najmniej kilkudziesięciu tysięcy mieszkań w największych miastach w ciągu 10 lat, to Fundusz wywrze z pewnością istotny wpływ na rynek najmu – uważają analitycy z firmy Reas, monitorującej rynek nieruchomości. Ich zdaniem, nieuchronny jest spadek wysokości czynszów. Spodziewają się też wzrostu standardów i jakości obsługi na tym rynku.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"
 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

Dorota Skrobisz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo