Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Węgrzy na pielgrzymce w Polsce

Do Polski dotarła Pielgrzymka Kolejowa Czarnej Madonny z zaprzyjaźnionych Węgier. Bratankowie odwiedzą najsłynniejsze polskie sanktuaria, m.in. w Częstochowie i Łagiewnikach. W Krakowie, do którego również przybędą, trwa pełna mobilizacja tamtejszych

Bartek Kosiński
Do Polski dotarła Pielgrzymka Kolejowa Czarnej Madonny z zaprzyjaźnionych Węgier. Bratankowie odwiedzą najsłynniejsze polskie sanktuaria, m.in. w Częstochowie i Łagiewnikach. W Krakowie, do którego również przybędą, trwa pełna mobilizacja tamtejszych klubów „Gazety Polskiej”.

- Węgrzy przyjechali z pielgrzymką do Polski już po raz trzeci. Pierwsza pielgrzymka miała miejsce w 2011 roku, gdy w związku z przekazaniem prezydencji w UE Polsce grupa ok 700 Węgrów postanowiła zorganizować pielgrzymkę do Częstochowy i Krakowa i modlić się w intencji obu narodów. Wówczas zapadłą decyzja, aby od tej pory organizować co roku narodową pielgrzymkę do Polski. Teraz rozpoczyna się już trzecia pielgrzymka, w której uczestniczy ok. 750 osób, w tym kilkudziesięciu duchownych i biskupów – tłumaczy w rozmowie z portalem niezalezna.pl Aranka Małkiewicz, opiekunka grupy węgierskiej.

W pielgrzymce Węgrów na Jasną Górę wezmą udział hierarchowie kościelni, wśród nich biskupi Miklós Beer, István Katon i József Tamás, a także politycy z przewodniczącym parlamentu węgierskiego László Kövérem na czele. W organizację pielgrzymki włączyli się ambasadorowie obu krajów – Roman Kowalski i Ivan Gyurcsik.

Węgierscy pielgrzymi odwiedzą Jasną Górę, Wawel i Łagiewniki. W kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej już jutro o godz. 11 zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa Józsefa Tamása, podczas której Węgrzy przekażą ojcom paulinom kopię cudownej figury Matki Bożej z Csiksomlyó.

W czwartek czas na Kraków, gdzie planowane jest uroczyste powitanie pociągu z bratankami. Przyjedzie na dworzec o 6:50 (nie jak wcześniej podawano o 7:05.

O godz. 9 w Bazylice Bożego Miłosierdzia odbędzie się msza św. z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i bp. Jana Zająca. Na Wawelu pielgrzymi złożą również wotum dziękczynne dla św. Jadwigi i kwiaty przy grobach króla Stefana Batorego oraz pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

Węgrzy mają ze sobą obrazki z wizerunkiem św. Władysława – króla, który był prekursorem kontaktów polsko-węgierskich. Obrazki zostały przygotowane w związku z udaną rekonstrukcją twarzy świętego na podstawie jego czaszki. Na obrazkach, które będą rozdawać Węgrzy znajduje się wizerunek patrona Węgier i informacja o nim.
 

25 czerwca (wtorek):
CZĘSTOCHOWA: SANKTUARIUM NA JASNEJ GÓRZE I KLASZTOR PAULINÓW:
20.00 – Różaniec w Bazylice
21.00 – Apel w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w jęz. polskim. Uroczyste zasłonięcie obrazu.
Nocne czuwanie indywidualnie.

26 czerwca (środa):
9.00 – Radujmy się! – wspólny program duchowy w Sali o.Kordeckiego. Powitanie przewodniczącego węgierskiego Parlamentu László Kövéra oraz pielgrzymów przez przeora Jasnej Góry o. Romana Majewskiego.
11.00 – uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa Józsefa Tamása w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, z udziałem przewodniczącego węgierskiego Parlamentu. W trakcie mszy przekazanie kopii cudownej figury Matki Boskiej z Csiksomlyó.
12.30 – zamknięcie obrazu
16.00 – złożenie wieńców przy Epitafium Smoleńskim oraz przy studni bł. Euzebiusza. Pożegnanie przewodniczącego węgierskiego Parlamentu.
17.00 – wspólne śpiewanie w Sali o.Kordeckiego
20.00 – Kaplica MB Częstochowskiej - różaniec i modlitwa w intencji duchowego odnowienia węgierskiego narodu
21.00 – Apel, wieczorna modlitwa w językach polskim i węgierskim
 
  *******
 
KRAKÓW: SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA i KATEDRA NA WAWELU:
27 czerwca (czwartek): Przyjazd do Krakowa godz. 7.05.
7.30 – przejazd specjalnym taborem tramwajowym do Łagiewnik
9.00 – msza św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia z udziałem kard. S. Dziwisza i biskupa J. Zająca
12.30 – Katedra na Wawelu – przekazanie wotum dziękczynnego dla św. Jadwigi na ręce ks.prałata
Z. Sochackiego. Złożenie wieńców przy grobach Stefana Batorego oraz pary prezydenckiej.
14.00 – hejnał, strażnik z wieży Mariackiej pozdrawia pielgrzymów węgierską flagą
16.28 – wyjazd do Budapesztu

 Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

wm,pł
Wczytuję ocenę...
Wideo